Denník N

Graf dňa: Prečo sa český úverový rating vzďaľuje slovenskému

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Agentúra Moody’s v piatok Česku zlepšila ratingový výhľad na stabilný.
  • Česko má dlhodobo lepšie hodnotenie ako Slovensko, ktoré zatiaľ plán znižovania deficitu nepredstavilo.

Zatiaľ čo naša vláda namiesto znižovania rozpočtového deficitu schvaľuje nové výdavky, český kabinet aj napriek silnejúcim protestom pokračuje v šetrení. Rozdiel medzi tým, ako obe krajiny hodnotia ratingové agentúry, sa zväčšuje.

Moody’s v piatok zlepšila výhľad ratingu Česka na stabilný z negatívneho, jeho známku nechala na úrovni Aa3, ktorá je na jej stupnici štvrtá najlepšia. V ten istý deň agentúra potvrdila Slovensku o dva stupne horší rating A2 a nechala mu aj negatívny výhľad.

Graf dňa zobrazuje, ako sa vyvíjali hodnotenia dlžníckej spoľahlivosti oboch krajín nielen od Moody’s, ale aj konkurenčnej S&P Global. Tá dnes hodnotí Slovensko

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Graf dňa

Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

Rozpočet a dlh

Ekonomika

Teraz najčítanejšie