Denník N

Nový americký investor dá v Prešove prácu 500 ľuďom a ešte aj vo výrobe ekologických výhrevných zariadení

Výroba holandskej dcéry americkeho Rheem - firmy DeJong Foto - DeJong
Výroba holandskej dcéry americkeho Rheem – firmy DeJong Foto – DeJong

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Na východ Slovenska prichádza čoraz viac veľkých zahraničných investorov.
  • Po švédskom Volve, nemeckom Boschi a holandskom BDR Thermea si tam novú fabriku postaví aj jeden americký koncern.
  • Výrobcu technológií na vykurovanie a chladenie Rheem Global Water prilákala do Prešova kvalitná pracovná sila a rozvinutá cestná infraštruktúra.

V Prešove postaví novú fabriku pre 500 zamestnancov americký koncern Rheem Global Water, ktorý s ročnými tržbami na úrovni šiestich miliárd dolárov patrí k najväčším svetovým výrobcom technológií na vykurovanie, chladenie a ohrev vody.

Investícia je pre Slovensko významná nielen z ekonomického, ale aj z geopolitického hľadiska. Osobitne po tom, čo Rusko zaútočilo na Ukrajinu. S každou veľkou americkou investíciou je totiž Slovensko zaujímavejšie aj pre americkú vládu a jej zahraničnú politiku. Navyše o vôbec najväčšiu americkú investíciu môže Slovensko prísť. Americký U. S. Steel sa už dlhšie netají tým, že košické oceliarne sú na predaj.

Ďalším prínosom tejto investície je to, že ešte viac posilní nový a veľmi perspektívny pilier domáceho priemyslu, ktorým je výroba ekologických energetických zariadení. Výrobu tepelných čerpadiel na využívanie tepla spod zeme oznámilo na Slovensku za posledných pár rokov hneď päť veľkých investorov.

Američania do Prešova prichádzajú vyrábať zásobníky teplej vody z nehrdzavejúcej ocele, ktoré sa využívajú práve pri kompletizovaní tepelných čerpadiel, no aj rôznych ekologickejších kotlov a solárnych systémov.

Prešovskú investíciu Američania uskutočnia prostredníctvom svojej holandskej dcérskej firmy DeJong. Tá sa špecializuje na technológie, ktoré znižujú závislosť od uhlíkových palív.

Slovensko využijú na dobytie európskeho trhu

Novú holandskú posilu, ktorú Američania prikúpili iba vlani, rozširujú na Slovensko hlavne preto,

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Firmy

Klimatická kríza

Priemysel

Ekonomika

Teraz najčítanejšie