Denník N

Ekonomický newsfilter: Vláda hovorí o trojmiliardovom šetrení, a pritom sľubuje, že plyn nezdražie

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

ministerstvo hospodárstva včera uisťovalo domácnosti, že od januára nebudú za plyn platiť viac ako v tomto roku. Vláda má vraj už na prvom decembrovom rokovaní schváliť príslušné nariadenie. Rezort reagoval na zatiaľ neprávoplatné rozhodnutia regulátora o cenách na budúci rok.

Nikto nečakal, že vláda Smeru a Hlasu dovolí, aby plyn zdražel dvojnásobne, ako to vychádza z regulačného vzorca. Štát však nemôže ľudí pred zmenami trhových cien energií izolovať donekonečna. Nepomáha to klíme ani rozpočtu.

Detaily pripravovanej pomoci ešte nepoznáme, ale výraznejšia adresnosť alebo tlak na zníženie spotreby sa dá asi ťažko očakávať. Rozpočet to potom zaťaží sumou okolo jednej miliardy.

Popri sľubovaných nových výdavkoch ako 600-eurový 13. dôchodok to znamená, že znížiť deficit rozpočtu tak, aby bola spokojná Európska komisia aj ratingové agentúry, a nielen voliči, bude nadľudská úloha. Vláda bude musieť ušetriť možno až tri miliardy a to sa len zdanením bánk a bohatých nedá.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1100 slov, na prečítanie potrebujete 4 minúty. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Vláda musí v budúcom roku ušetriť miliardy

Štvrtý kabinet Roberta Fica je v úrade už 35 dní, do konca roka zostáva len mesiac a stále sa nevie, ako chce znižovať rozpočtový deficit v budúcom a ďalších rokoch. Situáciu jej komplikujú nové výdavky, s ktorými prichádza, a už dnes je jasné, že zdanenie alkoholu, bohatých firiem či jednotlivcov stačiť nebude.

V tomto roku ministerstvo financií ešte pred schválením príplatku k 13. dôchodkom očakávalo deficit 6,2 percenta hrubého domáceho produktu, čo je asi 7,6 miliardy eur. Dodatočné peniaze seniorom ho zvýšia na 8 miliárd alebo nad 6,5 percenta HDP, čím vláda prestrelí rozpočtový cieľ na tento rok.

Koľko treba ušetriť: Minister financií Ladislav Kamenický nedávno hovoril o potrebe ušetriť z roka na rok

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie