Denník N

Ako to číta Ivan Mikloš: Rozumom Rusko nepochopíš. V čom som sa v súvislosti s Ruskom mýlil

Vladimir Putin. Foto - TASR/AP
Vladimir Putin. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je bývalý minister financií SR

Ruský básnik, publicista a diplomat Fiodor Ivanovič Ťutčev už v devätnástom storočí napísal, že „rozumom Rusko nepochopíš“, a zdá sa, že to vystihol nadčasovo. Rovnako ako Václav Havel, ktorý o Rusku povedal, že problémom tejto rozlohou najväčšej krajiny na svete je, že „stále nevie, kde začína a kde končí“. A do tretice John McCain, ktorý vyhlásil, že „Rusko je po zuby ozbrojená benzínová pumpa“.

Po prvých týždňoch a mesiacoch od rozpútania ruskej agresie voči Ukrajine vo februári minulého roka väčšina pozorovateľov (vrátane autora týchto riadkov) predpokladala, že vojenský neúspech operácie (v zmysle nenaplnenie jej cieľa obsadiť Kyjiv a zmeniť ukrajinský režim) spolu s rastom počtu mŕtvych ruských vojakov a sankciami zapríčinia zhoršenie ekonomickej a sociálnej situácie v Rusku a to povedie k rastu nespokojnosti obyvateľov Ruska a k erózii ruského režimu. Racionálne argumenty hovorili v prospech tejto hypotézy. Putinova popularita bola síce počas jeho vyše dvadsaťročného pôsobenia vždy vysoká, ale v časoch poklesu ekonomickej a sociálnej úrovne a v dôsledku prijímania nepopulárnych opatrení vždy klesala. Najnižšia bola na jar 2020 (59 %), keď sa ekonomike nedarilo a vláda prijala nepopulárne zvýšenie veku odchodu do dôchodku.

Počas desiatich rokov vojny ZSSR v Afganistane zahynulo asi 15-tisíc sovietskych vojakov, čo vyvolalo v spoločnosti veľmi silnú negatívnu odozvu a bolo to jednou z príčin kolapsu sovietskeho komunistického režimu.

Ekonomická situácia bežných občanov sa v priebehu minulého roka (prvého roka vojny) v Rusku ešte zásadnejšie nezhoršovala najmä preto, že Rusko

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ako to číta Ivan Mikloš

Bývalý minister financií Ivan Mikloš pre Denník E pravidelne komentuje svetovú ekonomickú debatu a jej dopady na Slovensko.

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Ekonomika, Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie