Denník N

Zelený newsfilter: Začalo sa najdôležitejšie stretnutie svetových lídrov ku klíme. Čaká sa na kroky Tarabu

Ilustrácia - T. G. s Midjourney
Ilustrácia – T. G. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Jedným z najdôležitejších momentov v boji proti klimatickej kríze je každoročné stretnutie svetových lídrov na klimatickom samite OSN, ktorý má skratku COP. V roku 2015 sa skončil podpísaním Parížskej klimatickej dohody, najambicióznejšieho plánu na zastavenie globálneho otepľovania, s akým kedy ľudstvo prišlo.

Tohtoročný samit COP28 sa začal vo štvrtok v Dubaji a potrvá dva týždne. Od začiatku čelí kritike za to, že sa koná v Spojených arabských emirátoch, ktoré zbohatli vďaka ťažbe ropy a spaľovaniu fosílnych palív.

Najväčší otáznik visí nad textom záverečnej dohody a nad tým, či sa do nej po prvý raz dostane spoločný záväzok postupne vyradiť „všetky fosílne palivá“ a nahradiť ich obnoviteľnými zdrojmi vrátane slnečnej a veternej energie.

Po prvý raz sa na klimatickej konferencii OSN ukáže aj nový slovenský minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS), ktorý údajne zrušil cestu na konferenciu viacerým expertom rezortu.

Toto vydanie Zeleného newsfiltra má 1 440 slov a prečítate ho za 7 minút. K dispozícii je aj ako podcast pre predplatiteľov. Nájdete ho v aplikácii Denníka N alebo na webe v hornej časti newsfiltra.


1. O čo sa tento rok hrá na svetovej klimatickej konferencii v Dubaji

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Príroda

Tomáš Taraba

Zelený newsfilter

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie