Denník N

Farmári dostanú stámilióny dotácií neskôr, ako je obvyklé, a to znervózňuje aj banky. Takáč viní predchodcov

Nový minister pôdohospodárstva Richard Takáč v spoločnosti Ľuboša Blahu a Roberta Fica. Foto N - Tomáš Benedikovič
Nový minister pôdohospodárstva Richard Takáč v spoločnosti Ľuboša Blahu a Roberta Fica. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Slovenským farmárom sa tento rok skomplikuje uhrádzanie koncoročných záväzkov voči bankám či dodávateľom hnojív a osív.
  • Pre nové, komplikovanejšie pravidlá im štát totiž vyplatí dotácie známe ako priame platby neskôr, ako je bežné.
  • Doteraz z nich mali na účtoch do konca roka vždy až 90 percent, teraz iba okolo 40 percent a ostatok dostanú až neskôr.
  • Nový agrominister Richard Takáč viní za problém svojich troch predchodcov z obdobia vlády OĽaNO a úradníckeho kabinetu.

Nový minister pôdohospodárstva Richard Takáč dnes musel oznámiť prvý väčší problém v rezorte, hoci sa hneď aj obhajoval, že zaň môžu jeho predchodcovia z čias vlád OĽaNO aj úradníckeho kabinetu.

Takáč aj s generálnym riaditeľom Pôdohospodárskej platobnej agentúry Ondrejom Humajom a podpredsedom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Andrejom Gajdošom na tlačovej besede informovali, že slovenskí farmári získajú od štátu z tohtoročných nárokovateľných prevádzkových dotácií nazývaných aj priame platby do konca decembra iba zhruba 40 percent a nie až 90 percent, ako bolo doteraz obvyklé. Ich vyplácanie sa natiahne na oveľa dlhší čas.

Neskoršia výplata priamych platieb, ktoré agrosektor každoročne posilnia o celkovo vyše pol miliardy eur, komplikuje farmárom situáciu v tom, že nebudú vedieť dodržať koncoročné termíny splatenia všetkých svojich záväzkov voči bankám či dodávateľom hnojív a osív. Celý sektor sa bude musieť dohodnúť s financujúcimi bankami na kompromisnom oddialení splátok. No farmárom to už zdvihne ich úrokové náklady na predlžené pôžičky.

Prečo to všetko mešká

Traja predchádzajúci agroministri – lesník Ján Mičovský, bankár Samuel Vlčan a veterinár Jozef Bíreš – zodpovedajú podľa Takáča za tento problém preto, lebo

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Agro

Ficova vláda

Richard Takáč

Ekonomika

Teraz najčítanejšie