Denník N

Ulož.to sa od decembra radikálne mení. Zmizne pirátsky obsah, vďaka ktorému služba vyrástla

Ilustračné foto - N
Ilustračné foto – N

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vraví sa, že na boj proti pirátstvu nestačí len sprísniť zákony, ale môže to pomôcť. Ukazuje to aj príbeh služby Ulož.to, ktorú aspoň raz použila asi väčšina internetových používateľov v Česku a na Slovensku.

Tí, ktorí si zvykli sťahovať filmy, seriály či hudbu z Ulož.to, budú od piatka 1. decembra sklamaní. Od tohto dátumu totiž platforma umožní používateľom sťahovať len tie súbory, ktoré si na ňu sami nahrali.

Ulož.to bude fungovať ako cloudová služba na ukladanie vlastných dát, teda niečo ako Dropbox, Google Disk, iCloud či OneDrive. Súbory na Ulož.to už nebude možné zdieľať s inými ľuďmi, a to ani prostredníctvom odkazu.

K tejto zmene Ulož.to pristúpilo v reakcii na novú európsku reguláciu – zákon o digitálnych službách (Digital Service Act – DSA), ktorá niekoľko mesiacov platí pre veľmi veľké platformy ako Facebook či YouTube, no už sa jej musia prispôsobiť aj menšie služby.

Dalo by sa povedať, že radikálnou zmenou Ulož.to sa symbolicky končí jedna éra česko-slovenského internetu.

Zákony sú prísnejšie, právne spory pribúdajú, súdy postupne začínajú lepšie rozumieť aj internetovej kriminalite – a aj taká služba ako Ulož.to musela v ostatných mesiacoch pod tlakom urobiť viaceré zmeny vo svojom fungovaní.

Tajomné Gozo

Ulož.to svojich používateľov pobúrilo už v januári tohto roku, keď nečakane zmenilo

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Akt o digitálnych službách

Filmy

Firmy

Seriály

Ekonomika, Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie