Denník N

Vláda dá ľuďom na hypotéky do 150 eur mesačne, väčšina nedostane ani polovicu

Fico o hypotékach vo videu z júla tohto roku. Reprofoto - N
Fico o hypotékach vo videu z júla tohto roku. Reprofoto – N

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Vláda schválila pomoc ľuďom s hypotékami vo forme sociálnej dávky.
  • Od januára im zadotuje tri štvrtiny nárastu mesačnej splátky, najviac v sume 150 eur.
  • Väčšina ľudí však dostane menej, lebo už časť úveru splatili, a zvýšenie splátky im nepresiahne sto eur.

Vláda Roberta Fica rozhodla o pomoci ľuďom s hypotékou formou mesačného príspevku. Začne sa vyplácať od budúceho roku, nebude pre všetkých, iba pre ľudí s príjmom do 1,6-násobku priemernej mzdy. To aktuálne vychádza na 2086 eur. Ak hypotéku splácajú dvaja, hranicou bude dvojnásobok tohto príjmu.

Príspevok sa bude počítať z rozdielu medzi pôvodnou a zvýšenou splátkou, a to v tej istej banke. Má byť vo výške 75 percent tohto rozdielu, najviac 150 eur mesačne. Za rok to bude najviac 1800 eur. Rovnaké podmienky pomoci majú platiť pre zamestnancov aj živnostníkov.

Pomoc s hypotékami avizoval Smer ešte pred voľbami. Spravil si z toho jednu z predvolebných tém. Premiér Fico vravel, že dotovať úroky bude štát aj banky, tak ako to platilo pri bonifikácii v minulosti. Nakoniec vláda banky z toho vynechala, chystá však pre ne bankový odvod.

Vládou schválená pomoc s hypotékami má v budúcom roku stáť 72 miliónov eur.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ficova vláda

Inflácia

Investovanie a úvery

Rozpočet a dlh

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie