Denník N

Graf dňa: Slovenské domácnosti platia za plyn skoro najmenej v EÚ, vláda ho chce napriek tomu vo veľkom dotovať

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Vláda stále nepredstavila plán, ako chce kompenzovať ceny plynu, ale podľa ministerstva hospodárstva ich chce udržať na súčasnej úrovni.
  • Stálo by to vyše miliardy eur, slovenské domácnosti pritom už teraz platia v rámci Európy takmer najnižšie ceny.

Ministerstvo hospodárstva trvá na tom, že ceny plynu sa domácnostiam v roku 2024 nezdvihnú. Ich plošné dotovanie je však zbytočne veľkorysým riešením, keďže Slováci majú jednu z najlepších cien plynu v Európskej únii.

Slovenské domácnosti zaň platia asi 60 eur za megawatthodinu aj s poplatkami, čo je hlboko pod európskym priemerom, ktorý prevyšuje 100 eur, ukazuje Graf dňa z dát projektu Energy Price Index za október. Z krajín Vyšehradskej štvorky iba Maďarsko dotuje domácnostiam plyn štedrejšie.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Ficova vláda

Graf dňa

Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie