Denník N

Ekonomický newsfilter: Ficove slony vo fiatke: výdavky znižuje tak, že ich zvyšuje

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

rozpočtová rada možno včera poodhalila odpoveď na hádanku, do ktorej premiér Robert Fico skryl svoju predstavu o príprave budúcoročného štátneho rozpočtu.

Podľa Fica treba v čase akútnej potreby znižovania deficitu postupovať tak, ako keď potrebujete dostať štyri slony do malej fiatky. Čo, samozrejme, znamená, že musíte oklamať realitu.

Presne to aj Fico zatiaľ robí.

Sľúbil, že jeho vláda v ďalšom roku zníži rozpočtový deficit v porovnaní s rokom 2023 o pol percenta HDP.

Lenže jediné, čo doteraz urobila pre naplnenie tohto cieľa, je zvyšovanie výdavkov v roku 2023. Inými slovami, čím viac Fico zvýši tohtoročné výdavky, tým ľahšie sa dopracuje k medziročnému zníženiu deficitu.

Potvrdili to aj včerajšie znepokojujúce dáta o aktuálnom hospodárení štátu. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť výrazne zvýšila odhad tohtoročného deficitu slovenských verejných financií. Oproti októbrovej prognóze stúpol o 539 miliónov eur na 7,3 miliardy eur, čo je 6 % HDP. Prispel k tomu najmä mimoriadny 300-eurový dôchodok. Táto narýchlo minutá suma môže Ficovi pomôcť k tomu, aby pri chystanom rozpočte opticky znížil budúcoročný deficit o pol percenta HDP.

Detaily by sme sa mali dozvedieť najneskôr budúcu stredu, keď má už o návrhu rozpočtu rokovať vláda. Včera večer sa na ňom dohodla koaličná rada, oznámil po jej skončení Fico, ktorý návrh označil za „kombináciu konsolidácie rozbitých verejných financií a zachovania prvkov silného sociálneho štátu“.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1350 slov, na prečítanie potrebujete 5 a pol minúty. Pripravili Ján Kováč a Radoslav Tomek.


1. Prekvapujúco nízka inflácia môže priniesť skoršie zlacňovanie úverov

Rast cien v eurozóne sa v novembri spomalil prudšie, ako sa čakalo, čo zvýšilo šance na skoršie znižovanie úrokových sadzieb. Medziročná inflácia klesla z októbrových 2,9 na 2,4 percenta, čo je najmenej od júla 2021.

Európska centrálna banka (ECB) dvíhala vyše roka sadzby v snahe tlmiť vysokú infláciu. V októbri si v tom dala prestávku, ale úvahy o znižovaní úrokov považuje za predčasné.

Investori však už v tom majú jasno. Podľa Bloombergu ceny finančných derivátov naznačujú, že prvé zníženie úrokových sadzieb o štvrť percentného bodu by mohlo prísť v apríli.

Ako sa inflácia dostala pod kontrolu 

Inflácia v eurozóne vyvrcholila v októbri minulého roka na úrovni 10,6 percenta, nahor ju vyhnali najmä drahé energie a potraviny. Keď sa energetické trhy rozkolísané vojnou na Ukrajine upokojili, celkový rast cien sa začal spomaľovať. V novembri boli energie medziročne lacnejšie o viac ako desatinu a spomalilo sa aj tempo rastu cien potravín. Pomalšie ako v októbri rástli aj ceny služieb.

K zmierneniu inflačných tlakov významne prispieva aj oslabená ekonomika, ktorá sa v treťom štvrťroku už mierne scvrkla a mesačné indikátory naznačujú, že sa nevzchopí ani v posledných troch mesiacoch roka. Bezprecedentný rast úrokových sadzieb o 4,5 percentného bodu sa pretavil do prudkého poklesu dopytu po úveroch.

Úroky začnú klesať skôr

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie