Denník N

Graf dňa: Stúpajúca cena uránu potvrdzuje, že jadro je späť v hre

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Obdobie veľkého odstavovania atómových elektrární sa skončilo, štáty spúšťajú nové bloky a v Európe sa hovorí o jadrovej renesancii.
  • Cena základnej suroviny na výrobu palivových kaziet – uránu, je najvyššia za posledných desať rokov.

Vysoký dopyt po elektrine vyrobenej s nízkymi emisiami oživil záujem o jadrovú energetiku, ktorý na Západe ochabol po havárii v japonskej elektrárni Fukušima v roku 2011. Výhodou jadra je tiež stabilná výroba, ktorá nezávisí od počasia ani od dodávok z nedemokratických krajín.

Základnou surovinou pre výrobu palivových kaziet do jadrových reaktorov je urán, ktorý sa ťaží najmä v Kanade a Kazachstane, no v prvej desiatke svetových uránových producentov je napríklad aj postsovietsky Uzbekistan či Rusko.

Od januára

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Graf dňa

Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

Klimatická kríza

Priemysel

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie