Denník N

Hraničný priechod do Užhorodu blokuje hŕstka kamionistov, ktorým prekáža ukrajinská konkurencia

Protestná akcia Únie autodopravcov Slovenska na hraničnom priechode Vyšné Nemecké - Užhorod. Na snímke líder združenia Stanislav Skala. Foto - Ivan Fleischer
Protestná akcia Únie autodopravcov Slovenska na hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod. Na snímke líder združenia Stanislav Skala. Foto – Ivan Fleischer

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Do blokády hraničného priechodu Vyšné Nemecké – Užhorod, ktorá sa začala v piatok popoludní, sa napokon zapojilo len zopár ľudí z dopravných firiem.

Priečne na cestu asi 200 metrov pred priechodom postavili jednu dodávku s obytným prívesom a autobus, ktorý neskôr odišiel.

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) chce takto protestovať proti voľnému pôsobeniu ukrajinských kamionistov v EÚ do pondelka. Vtedy majú v Bruseli rokovať ministri dopravy krajín EÚ o návrhoch, aby sa povolenia pre dopravcov z Ukrajiny sprísnili.

Nápor kamiónov na východnom Slovensku trvá už dlhšie a postupne sa zhoršuje. Medzi ukrajinskou hranicou a Sobrancami sa stále drží kolóna kamiónov, ktoré sa tam presunuli z Poľska, kde sa hranice blokujú už od začiatku novembra. Ďalšie rady kamiónov sa podľa TASR začali tvoriť južne od Košíc na hranici s Maďarskom.

Podľa polície stojí na území Maďarska približne 1000 kamiónov v takmer 30-kilometrovej kolóne. Preto Maďarsko obmedzilo vstup kamiónov smerujúcich zo Slovenska na Ukrajinu.

Ako to vyzerá na hranici

K zvýšenému počtu kamiónov na cestách prispieva už aj Únia autodopravcov Slovenska, ktorá v rámci svojho protestu obmedzuje nákladnú dopravu. Na ukrajinskú stranu púšťa každú hodinu štyri kamióny, teda približne polovicu toho, čo doteraz kapacitne zvládali hraničiari. Kolóna kamiónov má asi 15 kilometrov a siaha až za Sobrance.

Hovorkyňa Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície v Sobranciach Agnesa Kopernická na otázku, či štát pripravil nejaké opatrenia v súvislosti s blokádou autodopravcov, odpovedala, že iba posilnili policajné zložky, ktoré koordinujú kamióny. Tie čakajú na vstup do Ukrajiny v spomínanej kolóne od Vyšného Nemeckého až za Sobrance.

Ukrajinské kamióny stoja na tomto úseku iba mimo obcí, obsadzujú jeden jazdný pruh, takže policajti musia koordinovať dopravu v druhom pruhu, aby bol priepustný raz pre autá v smere od Michaloviec a potom naopak.

Stanislav Skala, predseda UNAS, si pochvaľuje spoluprácu s policajtmi aj pri samotnej blokáde hraničného priechodu. Keď každú hodinu púšťajú štyri kamióny, sú tam aj policajti, aby nedochádzalo k žiadnym konfliktom.

Podľa Skalu by blokádu v pondelok zrušili aj pri kompromisnom riešení. Za také by považovali, keby sa v Bruseli dohodli, že by ukrajinské kamióny dostávali časovo limitované povolenia na vstup do EÚ trebárs na desať dní.

Protestná akcia Únie autodopravcov Slovenska na hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod. Foto – Ivan Fleischer

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Doprava

Jozef Ráž

Vojna na Ukrajine

Ekonomika

Teraz najčítanejšie