Denník N

Ekonomický newsfilter: Vládna koalícia drží parametre rozpočtu v tajnosti

Foto - úrad vlády
Foto – úrad vlády

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

už tento týždeň má vláda rozhodovať o štátnom rozpočte na budúci rok. Koalícia sa na ňom podľa premiéra Roberta Fica dohodla už vo štvrtok, ale okrem straníckych špičiek a úzkej skupiny ľudí na ministerstve financií zrejme nikto netuší, čo v ňom je.

V takejto tajnosti sa rozpočet ešte nikdy nezostavoval. Záhadne pôsobia aj vyjadrenia predstaviteľov vládnej koalície o potrebe ušetriť 2 či 3 miliardy eur. Teoreticky by to mohlo znamenať, že vláda sa chystá znížiť deficit o viac než avizovaného pol percenta hrubého domáceho produktu. Alebo aj to, že Smer, Hlas a SNS majú v rukáve ešte ďalšie nové výdavky, ktoré predstavia spolu s rozpočtom.

Prvý Ekonomický newsfilter týždňa má 1300 slov, na jeho prečítanie potrebujete 5 a pol minúty. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Stále sa nevie, koľko plánuje Ficova vláda ušetriť

Ani nedeľné diskusné relácie nepriniesli viac informácií o rozpočte, na ktorom sa ešte vo štvrtok večer zhodla koaličná rada. V stredu ho zrejme bude schvaľovať vláda a my stále nevieme, aký je plánovaný deficit či koľko bude stáť pomoc štátu s drahými energiami.

Ako veľmi musí štát šetriť: Minister financií Ladislav Kamenický spomínal potrebu ušetriť dve až dve a pol miliardy, minister životného prostredia Tomáš Taraba hovoril dokonca až o troch miliardách. Člen rozpočtovej rady Martin Šuster však povedal, že nevie, ako sa vládni predstavitelia k týmto číslam dopracovali.

Výdavkové limity totiž vyžadujú

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie