Denník N

Po pracovníkovi SBS nasadila koalícia na agrorezort cestára. Smer si straníkmi poistil aj pozemkový fond

Zľava nový generálny riaditeľ Slovenského pozemkového fondu Richard Šmída, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč a nový námestník generálneho riaditeľa SPF Rastislav Juhár. Foto - TASR/Jakub Kotian
Zľava nový generálny riaditeľ Slovenského pozemkového fondu Richard Šmída, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč a nový námestník generálneho riaditeľa SPF Rastislav Juhár. Foto – TASR/Jakub Kotian

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Vláda pokračuje v rozsiahlych personálnych výmenách v rezorte pôdohospodárstva.
  • Vedenie Slovenského pozemkového fondu zveril Smer dvom straníkom z konca svojej volebnej kandidátky.
  • Skúsenosti majú iba s riadením regionálnych pracovísk fondu.
  • Miesto druhého štátneho tajomníka obsadí človek z oblasti energetiky a správy ciest.

Politici Smeru a SNS s obľubou rozprávajú o tom, ako je zvýšenie domácej výroby aj kvality potravín ich prioritou. Menovanie druhého štátneho tajomníka na ministerstve pôdohospodárstva tomu nenasvedčuje. Nominanta SNS Mária Marušku, ktorý predtým pôsobil v biznise súkromných bezpečnostných služieb, vymení na poste druhého štátneho tajomníka člen Smeru Jozef Smatana, ktorý má zasa bližšie k energetike či budovaniu a správe ciest.

Pritom platí, že ak nejaká strana nemá pre určitý rezort dosť vlastných odborníkov, má možnosť zveriť jeho riadenie osobnosti zvonka.

Rezort pôdohospodárstva riadi minister Richard Takáč zo Smeru, ktorý obsadil straníkmi už aj najvyššie vedenie Slovenského pozemkového fondu (SPF) spravujúceho štátne pozemky aj pozemky dodnes nespresnených vlastníkov na celkovej ploche vyše 600-tisíc hektárov.

Generálnym riaditeľom fondu sa stal Richard Šmída a jeho námestníkom Rastislav Juhár. Obaja už pre fond niekoľko rokov pracovali, no len na nižších regionálnych pracoviskách.

Keď sa pritom ľudia bez potrebnej odbornosti či straníci dostávali na vysoké pôdohospodárske štátne funkcie za minulých vlád OĽaNO, organizácie na čele so Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárkou komorou takéto rozhodnutia rýchlo kritizovali. Teraz ich prechádzajú mlčaním.

Podľa informácií Denníka E je za tým to, že

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Agro

Ficova vláda

Richard Takáč

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie