Denník N

Komu chceme pomáhať? Štát cieli na úplne nesprávnu skupinu

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je ekonóm, Prognostický ústav SAV

Náš štát chce pomáhať ľuďom, ktorým prudko narástli splátky hypotéky. Uvažuje sa, že im bude poskytnutá osobitná sociálna dávka vo forme daňového bonusu. A možno sa zriadi aj osobitný úrad alebo aspoň nejaké oddelenie, ktoré bude túto agendu riešiť. Je problém s nesplácanými hypotékami reálny a vážny?

Pri poskytovaní hypotekárnych úverov sa banka riadi princípom opatrnosti. Hypotéku poskytne iba tým, ktorí majú dostatočný príjem, a teda aj perspektívu úver splatiť. Samozrejme, že v reálnom živote sa môže stať všeličo. Dlžník sa môže dostať do problémov aj bez vlastnej viny. Môže napríklad ochorieť alebo stratiť zamestnanie. Takéto riziká si každá banka ošetruje. Je v jej záujme, aby dlžník neskrachoval. Pri problémoch so splácaním mu banka spravidla ponúkne nový splátkový kalendár.

V niektorých prípadoch je hypotéka naviazaná na poistenie proti nesplácaniu úveru. Pre banku je poistný produkt dodatočný príjem. Hypotéka je založená samotnou nehnuteľnosťou. Banka dáva úver iba na určitý objem hodnoty nehnuteľnosti a neprerobí ani pri poklese cien na realitnom trhu.

Banka by mala vážne problémy len vtedy, ak by

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Komentáre

Teraz najčítanejšie