Denník N

Vláda ukázala, ako chce zvýšiť dane. Na deň ústavy už nemá byť voľno (+ zoznam opatrení)

Na snímke premiér SR Robert Fico (Smer-SD). Foto - TASR
Na snímke premiér SR Robert Fico (Smer-SD). Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Ficov kabinet schválil 18 opatrení, ktoré majú zvýšiť príjmy rozpočtu.
  • Vláda viac zdaní banky, Slovnaft, takisto tabak a tvrdý alkohol.
  • Zníži sa príspevok do druhého piliera, aby boli peniaze na rodičovský dôchodok.
  • 1. september zostane štátnym sviatkom, ale už nebude dňom pracovného pokoja.
  • Zamestnávateľom, SZČO aj samoplatcom stúpnu zdravotné odvody.
  • V texte prinášame zoznam konsolidačných opatrení s ich predpokladaným výnosom pre rozpočet.

Vláda Roberta Fica v pondelok schválila osemnásť konsolidačných opatrení, ktoré majú priniesť do rozpočtu takmer 2 miliardy eur. Ide o opatrenia, ktoré majú platiť už v budúcom roku.

Z vlády predtým zaznievalo, že konsolidačný balík bude možno až za 2,5 miliardy alebo dokonca až za 3 miliardy, nakoniec sú to necelé 2 miliardy.

O rozpočte bude kabinet rokovať budúci týždeň. Ministerstvo financií predpokladá v tomto roku deficit okolo 6,5 percenta HDP, budúci rok ho zrejme plánuje okolo 6 percent. Fico totiž povedal, že tempo konsolidácie nebude vyššie ako pol percenta HDP, čo by malo znamenať do 600 miliónov eur.

Premiér povedal, že aj v roku 2024 sa rodičovský dôchodok vyplatí v plnej výške. Dôchodcovia, ktorých deti pracujú, ho dostanú v júni. Má sa to zaplatiť tým, že sa zníži príspevok do druhého piliera. Dnes je vo výške 5,5 percenta z hrubej mzdy, v budúcom roku mal stúpnuť na 5,75 percenta, no klesne na 4 percentá.

Vláda takisto schválila, že 1. september zostane štátnym sviatkom – Dňom Ústavy SR, ale nebude dňom pracovného pokoja. Budúci rok vychádza sviatok na nedeľu, rozpočet teda na zrušení voľna získa „len“ 12 miliónov eur. No v ďalšom roku by to malo byť už okolo 130 miliónov.

Najviac peňazí má do rozpočtu priniesť

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ficova vláda

Firmy

Inflácia

Priemysel

Rozpočet a dlh

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie