Denník N

Nemecký rozpočet mešká a chýbajú mu miliardy. Vysvetľujeme vládnu krízu v Berlíne

Nemecký kancelár Olaf Scholz. Foto - TASR/AP
Nemecký kancelár Olaf Scholz. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Ústavný súd v Nemecku rozhodol, že spôsob, ktorým vláda obišla dlhovú brzdu, aby investovala do zelenej transformácie a iných programov, je protiústavný.
  • Problémy, ktorým budú vládne strany čeliť pri lepení rozpočtu, môžu v krajnom prípade koalíciu definitívne rozdeliť.

Nemecká vláda čelí najväčšej kríze od začiatku svojho vládnutia. Musí totiž zalepiť 17-miliardovú dieru v budúcoročnom rozpočte.

Trojfarebná koalícia sociálnych demokratov, zelených a liberálov sa škriepi už od leta, no teraz hrozí, že strany nebudú schopné napĺňať hlavné body svojich programov a budú musieť šetriť. Minister hospodárstva Robert Habeck pre spory okolo rozpočtu zrušil aj svoju účasť na svetovom klimatickom samite COP28.

Nemecko musí teraz narýchlo lepiť rozpočet na rok 2024. Vláda sociálneho demokrata Olafa Scholza totiž plánovala použiť peniaze pôvodne určené na riešenie koronakrízy na iné účely – napríklad na energetickú transformáciu – a rátala s týmito peniazmi aj na ďalšie roky svojho vládnutia, hovorí ekonomický novinár nemeckého magazínu Stern Andreas Hoffmann. Ústavný súd však v polovici novembra rozhodol, že také nakladanie s peniazmi je protiústavné

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Nemecká ekonomika

Olaf Scholz

Ekonomika, Svet

Teraz najčítanejšie