Denník N

Ficova vláda chce zdaniť bankové zisky ďalšími 30 percentami, banky to považujú za extrémne

Minister financií Ladislav Kamenický. Archívne foto - TASR
Minister financií Ladislav Kamenický. Archívne foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Vláda nezavedie bankový odvod ako v minulosti, banky pridáva na listinu regulovaných subjektov, ktoré platia špeciálny odvod.
  • Banky budú mať svoju extra vysokú sadzbu odvodu, ktorá sa bude postupne znižovať až do konca volebného obdobia.
  • Odvod budú platiť aj ostatné spoločnosti s licenciou od NBS, sadzbu však budú mať nižšiu, takú ako ostatné – napríklad telekomunikačné firmy či poisťovne.

Vládna koalícia chce zdaniť banky dodatočnými 30 percentami z hrubého zisku. Nezavedie bankový odvod z vkladov, aký platil počas predchádzajúcich vlád Roberta Fica. Banky zdaní v rámci špeciálneho odvodu regulovaných firiem.

Do skupiny, na ktorú sa odvod vzťahuje, sa zaradia aj banky. Budú navyše platiť vyššiu sadzbu odvodu ako ostatní, v nasledujúcich rokoch však bude klesať tak, aby sa od roku 2028 vyrovnala ostatným regulovaným firmám. Medzi regulovanými subjektmi, ktoré platia ročne vyše štyri percentá hrubých ziskov z regulovaných činností a táto sadzba sa nezmení, sú najmä energetické firmy, poskytovatelia telekomunikačných služieb či poisťovne.

Od roku 2024 budú odvod platiť aj ostatné spoločnosti s licenciou od Národnej banky Slovenska (NBS), ak budú mať zisk prevyšujúci tri milióny eur. Platiť ho budú napríklad veľké lízingové spoločnosti, ktoré obsluhujú nielen firmy, ale aj obyvateľstvo.

Peniaze od bánk považuje ministerstvo financií za dôležitú súčasť konsolidačného balíčka, ktorý obsahuje osemnásť opatrení. Vláda chce nimi do verejných financií priniesť dve miliardy eur.

Koľko získajú: Vláda chce v budúcom roku na odvode získať navyše

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Banky a poisťovne

Dane a odvody

Ficova vláda

Rozpočet a dlh

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie