Denník N

Ekonomický newsfilter: Fico oberá budúcich dôchodcov, aby sa mohol líškať tým súčasným

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

vláda včera schválila škrty a zvyšovanie daní a odvodov takmer za 2 miliardy eur. Väčšina tejto sumy však zrejme nepôjde na znižovanie existujúceho rozpočtového deficitu, ale na vypĺňanie dier, ktoré Smer a Hlas ešte iba vytvoria.

Najviac zaplatia firmy, najmä banky, ale zdaní sa aj škodlivá spotreba, napríklad tabak a alkohol, čo pocítia aj voliči Smeru.

Vláda sa odhodlala na významné zvýšenie daní najmä preto, aby mohla aspoň čiastočne plniť svoje nezmyselné predvolebné sľuby, napríklad že zníži ceny energií a pridá dôchodcom.

Smolu však majú tí, ktorí sa dôchodcami iba stanú. Mnohých pracujúcich ľudí čaká chudobnejšia staroba, pretože v starnúcej populácii ich nebude mať kto živiť tak, ako je to bežné v dnešnom dôchodkovom systéme.

Ficova vláda im to ešte zhorší, lebo súčasťou jej plánu je aj zníženie odvodov do druhého piliera.

Tento nápad dlhodobo uškodí nielen budúcim dôchodcom, ale aj štátnemu rozpočtu, keďže sa tým zhorší udržateľnosť penzijného systému.

Dnešný Ekonomický newsfilter má približne 1200 slov, na prečítanie potrebujete 5 minút. Pripravil Ján Kováč.


1. Aby bolo na dôchodky, prichádza veľké zvyšovanie daní

Slovensko dopláca na to, že má dve mimoriadne populistické vlády za sebou. Kým tá Matovičova si dala za cieľ korumpovať sociálnymi dávkami rodičov s malými deťmi, štvrtý Ficov kabinet má inú cieľovú skupinu – seniorov.

Pumpujú do ekonomiky ďalšie peniaze, ktorými prispievajú k rastu cien

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie