Denník N

Pomalé vlaky v Bratislave nie sú hlavný problém, železničiarom chýba na opravy miliarda

Ilustračné foto - Tasr
Ilustračné foto – Tasr

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Železničiarom chýba miliarda eur na zanedbané opravy a údržbu.
  • Ak sa investičný dlh nezačne riešiť, o 10 rokov hrozí podľa analytika debata o zatvorení polovice tratí. 

Vlaky v okolí bratislavskej hlavnej stanice pred mesiacom začali brzdiť na 10-kilometrovú rýchlosť. Železničiari totiž zistili, že v tejto trati sú súčiastky v kritickom stave.

Už predtým tu diagnostikou odhalili veľa nedostatkov, ktoré však boli menej akútne. Zaradili ich do kategórií C alebo D, čo znamená, že ich treba pozorovať a naplánovať ich výmenu. Situácia sa však zhoršila vzhľadom na enormné vyťaženie výhybiek a vek železničného zvršku, takže problémy sa presunuli do kritickej kategórie A. Preto museli vlaky spomaliť ešte pred opravou.

Železničiari zatiaľ nevedia, kedy práce dokončia. Pracujú priebežne a priebežne by sa mala aj zlepšovať situácia na trati. Naposledy napríklad tento týždeň zrušili obmedzenie rýchlosti od stanice Vajnory, teraz budú pracovať na poruchách výhybiek od stanice Rača.

Termín na ukončenie prác a návrat 30-kilometrovej rýchlosti do železničného uzla v hlavnom meste bude závisieť aj od počasia a od toho, či budú mať kontinuálne dodávky výhybkového materiálu.

Znížená rýchlosť spôsobuje, že vlaky v bratislavskom uzle meškajú v priemere 4 minúty. Tak to spočítali v ŽSR, ktoré sa starajú o koľajnice. Železničná spoločnosť Slovensko, ktorá zabezpečuje osobnú vlakovú dopravu odhadla meškania na najviac 10 minút.

Je takmer isté, že komplikácie sú pre cestujúcich väčšie, ak potrebujú aj prestupovať a vplyvom meškaní nestíhajú prípoje.

Táto epizóda

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Diaľnice a cesty

Doprava

Železnice

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie