Denník N

Aké zmeny schválila Ficova vláda pre zamestnancov, živnostníkov či eseročky

Foto - TASR
Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Minimálna daň pre firmy sa má obnoviť, zamestnávateľom aj živnostníkom stúpnu zdravotné odvody. 
  • Zásadnou zmenou je zníženie príspevku do druhého piliera.
  • V texte vysvetľujeme, aké zmeny schválila vláda pre zamestnancov aj podnikateľov.

Ficova vláda postavila ozdravenie verejných financií na zvyšovaní daní a poplatkov. Zmeny sa dotknú najmä malých podnikateľov a veľkých firiem. Štátnym úradníkom a učiteľom sa podľa všetkého nezvýšia v budúcom roku platy.

Zásadnou zmenou je, že 1,8 milióna sporiteľov si bude sporiť menej na dôchodok. Vláda totiž rozhodla o znížení príspevku do druhého piliera na 4 percentá z hrubej mzdy (alebo iného vymeriavacieho základu). To sa bude týkať všetkých, či už sú zamestnanci, živnostníci, umelci a podobne.

V budúcom roku mal byť odvod ešte 5,5 percenta, v roku 2026 sa mal zvýšiť na 5,75 percenta a v roku 2027 na 6 percent. To sa však vzhľadom na zmeny, ktoré schválila vláda, zrejme nestane. Kto napríklad zarába v hrubom 1200 eur, teraz odvádza do druhého piliera zo svojich odvodov 66 eur mesačne, po novom to bude o 18 eur menej.

Firmy majú opäť platiť minimálnu daň a zamestnávateľom, živnostníkom a samoplatcom sa zvýšia zdravotné odvody. Zdvihnú sa aj niektoré súdne poplatky. O vládnych návrhoch sa bude ešte hlasovať v parlamente.

Čo sa zmení pre zamestnancov

Zamestnancom sa dane ani odvody podľa návrhu nezvýšia. Ich zamestnávatelia však budú za nich platiť vyššie zdravotné odvody.

Dnes za nich zamestnávateľ hradí 10 percent z ich hrubej mzdy, od januára to má byť 11 percent. Pre firmy to bude znamenať zvýšené náklady na ľudí – zvýši sa ich cena práce.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Dane a odvody

Platy

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie