Denník N

Graf dňa: Ekonomiku zachraňuje zahraničný obchod, ale inak, než sa na prvý pohľad zdá

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Medziročný rast slovenskej ekonomiky sa v treťom kvartáli spomalil na 1,1 percenta, potvrdil štatistický úrad.
  • Ekonómovia predpovedajú, že podobným tempom porastie HDP aj v poslednom štvrťroku, v budúcom roku môže rast zabrzdiť zvýšenie daní.

Slovenská ekonomika sa udržala nad vodou aj v treťom štvrťroku. Domácnosti v súlade s očakávaniami míňali menej, rast však potiahla silná bilancia so zahraničím, najmä prepad dovozov.

Štatistický úrad v utorok potvrdil predbežnú správu z minulého mesiaca, podľa ktorej sa ekonomika medziročne zväčšila o 1,1 percenta, medzikvartálne o 0,2 percenta. Zo štruktúry hrubého domáceho produktu vyplýva, že jeho rast potiahol takzvaný čistý export, čiže vývoz tovarov a služieb očistený o hodnotu dovozov.

Táto kategória k celkovému medziročnému ekonomickému rastu prispela viac ako šiestimi percentnými bodmi, zatiaľ čo domáci dopyt ho,

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Graf dňa

Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

Ekonomika

Teraz najčítanejšie