Denník N

Slovnaftu sa skončila výnimka na ruskú ropu. Exporty do Česka zatiaľ zvládne pokryť

Slovnaft. Foto N - Tomáš Hrivňák
Slovnaft. Foto N – Tomáš Hrivňák

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Od 5. decembra už Slovnaft nemôže vyvážať produkty z ruskej ropy ani do Českej republiky. Tá pribudla na zoznam krajín, ktoré môže rafinéria v dôsledku sankcií zásobovať už iba palivami iného pôvodu. Pre firmu je to problém, pretože zatiaľ dokáže spracovať iba 30 percent neruskej ropy, čo nestačí na pokrytie všetkých jej trhov. Firma je totiž silne proexportná, vyváža viac ako 60 percent svojej produkcie.

Problém je to aj pre Česko, pretože od Slovnaftu nakupuje každý piaty liter nafty a úplná strata dodávok zo Slovenska by tam mohla spôsobiť nedostatok palív. Zástupcovia oboch krajín preto lobujú za predĺženie výnimky z protiruských sankcií, ktorú slovenská rafinéria dostala od Európskej únie a ktorá teraz vypršala. Iba Únia môže výnimku predĺžiť o ďalší rok. Rozhodnutie by malo padnúť v priebehu najbližších týždňov.

Dovtedy však embargo na ruskú ropu platí, produkty z nej bude zatiaľ Slovnaft predávať na Slovensku a na Ukrajine a do Česka pôjdu tie z neruskej. “Budeme sa snažiť našich českých zákazníkov aj naďalej zásobovať v súlade so sankciami,“ hovorí Slovnaft. Tento stav vie firma udržať iba pár týždňov, nie je to podľa nej dlhodobé riešenie.

Česko nepríde o palivá zo Slovenska hneď

Česká republika nie je v produkcii palív sebestačná,

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Firmy

Vojna na Ukrajine

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie