Denník N

Vláda pri zdanení kryptomien a výnosov z podielových fondov dala na Ódorove „lego kocky“

Ilustrácia - T. G. s Midjourney
Ilustrácia – T. G. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Daňové výhody pre kryptomeny, ktoré prijal parlament v júni, sa napokon nezavedú. Ficova vláda ich chce zrušiť.
  • Po starom sa budú zdaňovať aj výnosy z podielových fondov. Oslobodené budú naďalej len tie, čo sa obchodujú na burzách, teda napríklad ETF fondy.
  • Ficova vláda tak čiastočne využila „lego kocky“ – zoznam ozdravných opatrení, ktorý pripravil Ódorov kabinet.

Výnosy z podielových fondov, do ktorých ľudia bežne investujú prostredníctvom bánk, sa budú zdaňovať tak ako doteraz. K žiadnemu oslobodeniu od dane z príjmov po troch rokoch investovania nepríde. Vláda Roberta Fica sa totiž chystá zvrátiť zmeny, ktoré prijali poslanci v závere predchádzajúceho volebného obdobia. Platiť mali už od Nového roka.

Zastavenie daňových úľav vláda schválila v pondelok v rámci opatrení na ozdravenie verejných financií. Ruší sa tým nielen daňové oslobodenie pre cenné papiere, ktoré nie sú obchodované na regulovanom trhu, ale aj úľavy pre kryptoaktíva. Zmeny, ktoré poslanci presadili pred letom, sú podľa Ficovej vlády nesystémové a nespravodlivé, lebo zavádzali výnimku pre špecifický druh majetku. Štátny rozpočet by mal ušetriť 33 miliónov eur ročne.

Ficova vláda tak čiastočne prijala jednu z takzvaných „lego kociek“, čo bol zoznam opatrení na zníženie rozpočtového deficitu, ktoré jej zanechala úradnícka vláda.

Čo sa malo stať s podielovými fondmi: Správcovia podielových fondov sa už dlho snažili presadiť daňové oslobodenie pre investície do fondov,

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Investovanie a úvery

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie