Denník N

Ekonomický newsfilter: Ficove opatrenia doľahnú aj na obyčajných ľudí

Jeden z predvolebných bilbordov Smeru. Foto N - Tomáš Benedikovič
Jeden z predvolebných bilbordov Smeru. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

opatrenia, ktorými chce štvrtá vláda Roberta Fica ozdraviť verejné financie, nepocítia len boháči.

Napríklad zníženie príspevku do druhého piliera je priamym zásahom do budúcich dôchodkov 1,7 milióna ľudí. Zmrazenie platov vo verejnom sektore sa dotkne viac ako 100-tisíc osôb. Zvýšenie zdravotných odvodov zo strany zamestnávateľov zasa znamená vyššiu cenu práce, čo zabrzdí ekonomický rast, a to pocítia všetci.

Dnešný Ekonomický newsfilter má približne 900 slov, na prečítanie potrebujete 4 minúty. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Ako pocítia Ficov úsporný balíček občania a zamestnávatelia

Vládna koalícia sa hrdí, že plní svoj sľub ozdraviť verejné financie tak, aby to pocítili len bohaté firmy či jednotlivci a nie bežní ľudia. Nie je to celkom pravda.

Balíček ozdravných opatrení, ktorý v pondelok prijala vláda, nezasiahne len veľké firmy, ako sú napríklad banky. Napríklad mnohým štátnym zamestnancom sa prestanú valorizovať platy a vyššie zdravotné odvody zdvihnú náklady aj tým najmenším firmám.

Nehovoriac o znížení odvodov smerujúcich do druhého piliera, čo pre štát znamená menšiu potrebu dotovať priebežný systém spravovaný Sociálnou poisťovňou. Vláda chce z úsporných opatrení získať takmer 2 miliardy ročne, ich vplyv na občanov, živnostníkov a firmy zhrnuli Marianna Onuferová a Zuzana Kollárová.

Ako Ficov balíček pocítia občania…

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie