Denník N

Ficov zásah do druhého piliera zníži dôchodky najmä mladým. Prídu o desiatky eur (+ prepočty)

Robert Fico a Erik Tomáš, keď ešte boli spolu v Smere. Foto N - Tomáš Benedikovič
Robert Fico a Erik Tomáš, keď ešte boli spolu v Smere. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Zníženie odvodov do druhého piliera zníži celkový budúci dôchodok najmä mladším sporiteľom aj o desiatky eur v prepočte na súčasné ceny.
  • Dosah zníženia príspevku na dôchodky odhadli výskumníci z Oranžovej obálky.
  • Prinášame prepočty, ako to môže ovplyvniť výšku dôchodku dnešného tridsiatnika, štyridsiatnika či človeka po päťdesiatke.

Už pred voľbami niektorí politici hovorili, že ak vyhrá voľby Robert Fico, opäť siahne na druhý pilier.

Štvrtá Ficova vláda to v pondelok aj urobila, keď schválila zníženie odvodu do druhého piliera. Spolu s bankovou daňou to majú byť hlavné konsolidačné opatrenia rozpočtu. Presmerovanie časti dôchodkových úspor do štátneho priebežného systému vláda zdôvodnila tým, že sa z toho zaplatia rodičovské dôchodky.

V budúcom roku mal byť pôvodne odvod ešte 5,5 percenta, potom sa mal postupne zvýšiť na 6 percent. Ak parlament vládny návrh schváli v skrátenom legislatívnom konaní, od januára sa zníži na 4 percentá.

Štát touto zmenou nejde siahnuť na už nasporené peniaze v druhom pilieri, ľudia si však budú sporiť na dôchodok menej, lebo nové príspevky už budú nižšie. To ovplyvní aj celkovú výšku ich dôchodku. „Dotkne sa to hlavne mladých ľudí,” hovorí šéfka tímu výskumníkov z Oranžovej obálky Daniela Danková.

Kto bude mať nižší dôchodok a prečo

Výskumníci z Oranžovej obálky vytvorili model, na základe ktorého prepočítali, ako zníženie odvodu do druhého piliera ovplyvní budúce dôchodky. Odhadované dôchodky prepočítali na dnešné ceny, čiže ich očistili o infláciu. Viete si tak porovnať, čo by ste si za taký dôchodok vedeli dnes dovoliť.

Pre vysvetlenie – nižšia nasporená suma znamená aj nižšie dôchodky z druhého piliera. Keďže väčšia časť odvodov zostane v Sociálnej poisťovni, o niečo vyšší dôchodok dostanú sporitelia zo Sociálnej poisťovne. No celkový dôchodok najmä mladších sporiteľov môže byť v prepočte na súčasné ceny nižší aj o niekoľko desiatok eur.

Z modelu vyplýva, že napríklad 35-ročný človek s hrubou mzdou 1400 eur, ktorý si sporí v predvolenej investičnej stratégii, bude mať celkový mesačný dôchodok (z prvého aj druhého piliera dokopy) nižší o 40 eur v dnešných cenách. Ak má hrubú mzdu 2100 eur, môže mať nižší dôchodok až o 65 eur.

U mladších ľudí bude tento rozdiel ešte väčší.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Dôchodky a dôchodkový vek

Ficova vláda

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie