Denník N

Ako to číta Ivan Mikloš: Vojenská pomoc Ukrajine sa v USA zasekla, ale téza o zlých republikánoch a dobrých demokratoch je v tomto prípade falošná

Prejav Joea Bidena z Oválnej pracovne v Bielom dome. Foto - TASR/AP
Prejav Joea Bidena z Oválnej pracovne v Bielom dome. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

autor je bývalý minister financií

V americkom kongrese prebieha od konca októbra zápas medzi americkým prezidentom Bidenom, ktorý navrhol spoločný balík pomoci pre Ukrajinu aj Izrael, a republikánskou väčšinou. Tá o ňom odmietla rokovať ako o celku a vyčlenila z neho peniaze pre Ukrajinu.

Biden dopredu avizoval, že ak dôjde k rozdeleniu, bude vetovať schválený zákon a pomoc nepôjde ani Izraelu. Problém stále nie je vyriešený, stroskotali aj rokovania teraz na začiatku decembra, pretože demokrati nesúhlasili s republikánskymi návrhmi na sprísnenie zákonov o azyle.

Tento vývoj zhoršuje už aj tak napätú situáciu na Ukrajine, ktorá je daná najmä neúspešnou ukrajinskou protiofenzívou a prejavila sa už aj v istých rozporoch medzi prezidentom Zelenským a vrchným veliteľom ukrajinskej armády generálom Zalužným.

Faktom je, že front sa už takmer viac ako rok nepohol a po neúspešnej ruskej ofenzíve v decembri 2022 až máji 2023 prišla rovnako málo úspešná ukrajinská ofenzíva v júni až novembri tohto roka.

Aj keď príčiny neúspechu ukrajinskej protiofenzívy môžu byť viaceré, veľká väčšina pozorovateľov a expertov sa zhoduje, že najdôležitejšími bola nedostatočná a pomalá vojenská pomoc od ukrajinských spojencov, ktorá umožnila ruskej armáde využiť čas na vybudovanie silných, husto zamínovaných obranných línií a takisto doplniť a obnoviť zbrane a muníciu.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ako to číta Ivan Mikloš

Bývalý minister financií Ivan Mikloš pre Denník E pravidelne komentuje svetovú ekonomickú debatu a jej dopady na Slovensko.

Joe Biden

Vojna na Ukrajine

Ekonomika, Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie