Denník N

Štátna správa sa nafúkne o 300 úradníkov, ktorí majú vybavovať dotácie na hypotéky

Foto - istockphoto.com
Foto – istockphoto.com

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Na vyplácanie príspevkov na zvýšené úroky hypoték chce štát prijať tristo ľudí, čo je toľko, ako má Najvyšší kontrolný úrad SR.
  • Len na mzdách to bude štátnu kasu stáť ročne viac ako sedem miliónov eur, vyše dvestotisíc má ísť na úpravu informačných systémov.
  • Dlžníci budú musieť ísť na úrad práce minimálne raz osobne aj s kopou papierov, úradníkom musia predložiť aj úverovú zmluvu.

Vyplácanie dotácií na zvýšené úroky hypoték má riešiť tristo nových úradníkov, na ktorých štát vynaloží sedem miliónov eur ročne, odhaduje ministerstvo financií. Nebudú pritom počítať výšku štátneho príspevku, štát to prikáže robiť bankám.

O tristo nových pracovníkov sa nafúknu úrady práce. „Je to rovnaký počet zamestnancov, ako má dnes Najvyšší kontrolný úrad SR, o tretinu viac ako Najvyšší súd,“ kritizoval poslanec PS Štefan Kišš.

Podľa Národnej banky Slovenska (NBS) pritom dotácie na hypotéky vôbec netreba, lebo ľudia vyššie splátky v drvivej väčšine prípadov dokážu splácať.

Pomoc so zvýšenými splátkami bola jedným z bodov predvolebnej kampane Smeru. Poslanci sa jej venujú tento týždeň. Zo štátneho rozpočtu má na dotácie v budúcom roku odísť 64 miliónov eur.

Príspevky by mali dostávať dlžníci s príjmom do 1,6-násobku priemernej mzdy, čo na budúci rok znamená limit 2 086 eur. Získať budú môcť 75 percent rozdielu medzi starou a novou splátkou, najviac 150 eur mesačne. Úver musia

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Banky a poisťovne

Investovanie a úvery

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie