Denník N

Zelený newsfilter: Prezident svetovej klimatickej konferencie šokoval – veda vraj nehovorí, že treba vyradiť fosílne palivá

Ilustrácia - T. G. s Midjourney
Ilustrácia – T. G. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Po bezproblémových úvodných dňoch nabrala svetová klimatická konferencia OSN nečakaný spád. Britský denník The Guardian zverejnil videozáznam z diskusie ešte z konca novembra, na ktorej prezident konferencie Sultán Džábir spochybnil vedecký konsenzus o potrebe ukončiť spaľovanie fosílnych palív.

Na nahrávke tvrdí, že neexistuje „žiadny vedecký poznatok alebo scenár“, podľa ktorého by ukončenie využívania fosílnych palív viedlo k zastaveniu otepľovania na úrovni 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s predindustriálnou érou.

Práve formulka o postupnom vyradení „všetkých fosílnych palív“ je to, o čo sa bojuje v texte dokumentu, ktorý by sa mal prijímať na záver konferencie. Ak by sa ju do neho podarilo dostať, považovalo by sa to za najväčší úspech samitu.

Vyjednávania o texte má na starosti práve tím prezidenta konferencie, ktorého menuje hostiteľská krajina. Podľa dokumentov OSN by mal byť nestranný a držať sa vedeckého konsenzu. To sa ale teraz v prípade Sultána Džábira, ministra priemyslu a šéfa štátnej ropnej firmy Spojených arabských emirátov, ukazuje ako problém.

Toto vydanie Zeleného newsfiltra má 1 180 slov a prečítate ho za 6 minút. K dispozícii je aj ako podcast pre predplatiteľov. Nájdete ho v aplikácii Denníka N alebo na webe v hornej časti newsfiltra.

Od budúceho vydania začne Zelený newsfilter vychádzať každú stredu, nie vo štvrtok, ako to bolo doteraz.

1. To najdôležitejšie zo svetovej klimatickej konferencie COP28, o čom by ste mali vedieť

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Príroda

Tomáš Taraba

Zelený newsfilter

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie