Denník N

Graf dňa: Švajčiarsky frank je najsilnejší od januára 2015

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Frank vo štvrtok atakoval úroveň 0,94 za euro, bol najsilnejší od zrušenia kurzového stropu pred takmer deviatimi rokmi. 
  • Švajčiarskej mene pomáha povesť „bezpečného prístavu“ a očakávania poklesu úrokov v eurozóne.

Švajčiarsky frank aj v tomto roku profituje z povesti bezpečného aktíva v čase neistoty, ktorá ešte narástla po útoku Hamasu na Izrael. K jeho takmer rekordnej sile oproti euru však prispievajú rastúce očakávania, že úrokové sadzby v eurozóne poklesnú v budúcom roku viac ako v iných veľkých ekonomikách.

Švajčiarsky frank sa vo štvrtok obchodoval za 0,941 eura a bol tak najsilnejší od januára 2015, keď centrálna banka zrušila kurzový strop, ktorým sa bránila voči neželateľnému posilneniu domácej meny, ukazuje Graf dňa. Od začiatku roka si frank oproti euru

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Graf dňa

Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

Inflácia

Vojna na Ukrajine

Ekonomika

Teraz najčítanejšie