Denník N

Firemný newsfilter: Bohatí Slováci odchádzajú, taliansky vývojár prichádza a tradične akčné odbory UniCredit Bank idú štrajkovať

Miroslav Trnka odchádza do cudziny. Lázszló Gyurovszky už dlhšie žije vo Švajčiarsku a Ivan Chrenko, ako aj Jozef Janov v Česku. Foto – Dennik N, Eset, HB Reavis
Miroslav Trnka odchádza do cudziny. Lázszló Gyurovszky už dlhšie žije vo Švajčiarsku a Ivan Chrenko, ako aj Jozef Janov v Česku. Foto – Dennik N, Eset, HB Reavis

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vláda bude z daní podnikateľov a občanov ďalej štedro dotovať ceny energií, a to aj ľuďom, ktorí to nepotrebujú. Nielenže tak nikoho nebude motivovať k úsporám, ale rozpočtový výdavok v objeme jeden a štvrť miliardy eur zaťaží nebezpečne deficitné verejné financie a aj planétu. Cez vyššie dane na to najviac budú musieť prispieť banky a aj rafinéria Slovnaft, ktorá potrebuje peniaze na nové technológie na neruskú ropu.

Zlou správou pre energetiku je aj výmena predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Ficova štvrtá vláda podľa zákona nezávislého regulačného úradu bez výberového konania vracia na čelo Jozefa Holjenčíka, ktorý ho ako nominant Smeru viedol 10 rokov a aj po kritike zo strany Fica a Andreja Danka musel odstúpiť.

Farmárov a potravinárov poteší ďalšia pomoc na zvýšenie potravinovej sebestačnosti Slovenska. Agrominister Richard Takáč začne farmárom na budúci rok rozdeľovať nové mimoriadne podpory, aby ľahšie získavali investičné úvery z bánk. Peniaze na tento účel vyčlenila už vláda vedená OĽaNO, no na ich čerpanie sa stále čaká. Využité majú byť hlavne na bonifikácie úrokov a po tom, čo úroky v bankách vzrástli, by to pre výrobu potravín mohla byť zaujímavá pomoc. Navyše, o rozdelení týchto zdrojov by nemusel rozhodovať iba štát, ale aj súkromné banky, významne by sa tak eliminovalo riziko prípadnej korupcie a klientelizmu. Pravidlá však zatiaľ nezverejnili.

Poslednou správou na úvod je, že o predĺženie výnimky pre Slovnaft na vývoz palív z ruskej ropy na český trh už žiada okrem Slovenska aj Česko. Doterajšia výnimka sa skončila 5. decembra, rafinéria tvrdí, že bez nej si dlhodobo neudrží trhové podiely v ČR a Česku budú palivá chýbať.

Všetko ostatné dôležité z domácich firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.


1. Odchody bohatých Slovákov pribúdajú. Chrenka, Kúšika, Fiľa či Gyurovszkého už nasleduje aj Trnka. Dôvody majú rôzne

Slovensko opúšťajú ľudia z najvyšších poschodí biznisu. Krajina tak prichádza o ľudí s podnikateľským drajvom a aj s veľkým kapitálom, ktorý už pravdepodobne budú investovať do nových projektov v zahraničí. Zároveň to do značnej miery svedčí aj o menej vhodných podmienkach na podnikanie na Slovensku, o nižšej kvalite života u nás v porovnaní s krajinami na západ od Slovenska.

Do cudziny už takto odišlo viacero ľudí, ktorí zbohatli na Slovensku. I keď každý má na to rôzne primárne dôvody.

Najnovšie odchádza do cudziny aj zakladateľ a spolumajiteľ najcennejšej domácej firmy Eset Miroslav Trnka. Potvrdilo to Sme.

Piatemu najbohatšiemu Slovákovi s odhadovaným majetkom 800 miliónov eur najviac prekážajú útoky politikov Smeru na neho a na firmu. K tým môže dochádzať aj preto, že Trnka ako osoba dávnejšie založil vplyvnú nadáciu Zastavme korupciu a spolu s ďalšími lídrami Esetu pomohol zafinancovať štart Denníka N.

Kto ešte odišiel do cudziny

  • V Česku žije už aj majiteľ najväčšej domácej developerskej skupiny HB Reavis Ivan Chrenko, ktorý je s odhadovaným majetkom 1,7 miliardy eur najbohatším Slovákom. Ten podľa Indexu odišiel aj pre daňovú optimalizáciu. Stal sa daňovým rezidentom Česka a nevzťahujú sa tak naňho nové prísnejšie slovenské daňové predpisy. Aj aktuálne ide nová slovenská vláda zvyšovať majiteľom firiem daň z dividend z doterajších 7 na 10 percent.
  • Už skôr posun do cudziny oznámila aj jeho firma. Nové developerské aktivity presúva HB Reavis do atraktívnejších krajín a na Slovensku už bude spravovať iba postavené projekty.
  • Desať rokov žije a podniká v Prahe aj bývalý partner Penty Martin Kúšik a zhruba tak dlho aj bývalý úspešný investičný manažér tej istej skupiny Jozef Janov. Do Prahy odišli za širšími biznisovými možnosťami a lepším biznis prostredím.
  • V Česku žijú aj bývalí silní ponovembroví privatizéri Milan Fiľo či Vladimír Poór, i keď väčšinu svojho biznisu majú stále na Slovensku. Obaja to síce nehovoria nahlas, ale ako Mečiarovi privatizéri do Česka odišli hlavne za lepšou povesťou. Doma na Slovensku sú totiž stále spájaní s tým, ako sa na začiatku kariéry k veľkým štátnym podnikom dostali za zlomok ceny.
  • Vo Švajčiarsku zasa žije bývalý politik SMK a neskôr úspešný biznismen László Gyurovszky. Aj on má väčšinu biznisu stále na Slovensku. Vlastní tu nielen vinárstvo Chateau Rúbaň a pätinu najväčšieho tuzemského pestovateľa paradajok GreenCoop družstva, ale hlavne ovláda veľkého výrobcu priemyselných technológií SAM – Shipbuilding and Machinery so zhruba 500 pracovníkmi a s ročnými tržbami okolo 70 miliónov eur. Jeho majetok môže mať hodnotu okolo sto miliónov eur.

2. Nové elektromobily trnavského Stellantisu prilákali do mesta aj talianskeho dodávateľa elektroniky Meta System

Trnavský Stellantis už dlhšie má skúsenosti s výrobou plne elektrického Peugeotu 208. Teraz sa však jeho výroba elektromobilov výrazne rozširuje, do fabriky prichádzajú tri nové čisto elektrické autá, aj keď ich zostava ešte upresnená nie je. Isté však je, že veľká výmena konvenčných pohonov za elektrické si vyžiada aj zmenu dodávateľského reťazca. Aj preto sa v blízkosti automobilky usadil nový dodávateľ.

Je ním taliansky výrobca pokročilých elektronických systémov Meta System. Ten

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Automobilový priemysel

Ficova vláda

Firemný newsfilter

Nové informácie o slovenských podnikoch sumarizuje každý piatok skúsený firemný reportér Ivan Haluza.

Firmy

Priemysel

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie