Denník N

Ekonomický newsfilter: Hypotéky zlacnejú skôr a prudšie

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

opozícii sa včera podarilo strhnúť na seba mediálnu pozornosť, ktorá inak patrí vláde a jej návrhom na zvyšovanie daní a sociálnych výdavkov.

Na opozičný protest proti rušeniu špeciálnej prokuratúry včera prišli tisíce ľudí a na zámer koalície okamžite reagovala aj Európska komisia a americká ambasáda.

Nezávislé vyšetrovanie je dôležité aj pre biznis, o čom svedčí aj náš eurofondový príbeh z Michaloviec. Je to príbeh o dotáciách, po ktorých sa zľahla zem a slovenské úrady sa ním začali zaoberať až po zásahu európskych vyšetrovateľov.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1000 slov, na prečítanie potrebujete 4 minúty. Pripravil Ján Kováč.


1. Ponuka nových bytov sa zmenšuje, ale hypotéky môžu čoskoro zlacnieť

Útlm vo výstavbe bytov spôsobený drahými úvermi sa prehlbuje. V treťom kvartáli sa začalo stavať 4,2-tisíca bytov, čo bolo o 15,4 percenta menej ako pred rokom. V porovnaní s priemerom piatich rokov pred pandémiou bol prepad takmer štvrtinový, informoval štatistický úrad.

Pokles novej výstavby pretrváva už vyše roka, ale teraz už bolo menej aj kolaudácií. Tie sa predtým zo zotrvačnosti držali na vysokých úrovniach. Oslabený dopyt sa však s odstupom času musel prejaviť aj v počte dokončených bytov.

Podrobnejšie informácie:

  • Počet kolaudácií klesol na 4,2-tisíca, čo bolo najmenej od začiatku vlaňajška a medziročne menej o 22 percent. Oproti obdobiu pred pandémiou je to stále mierne lepšie.
  • Ku koncu septembra bolo rozostavaných viac ako 79-tisíc bytov. To bolo o tri percentá menej ako pred rokom, ale stále lepšie ako pred koronakrízou.

Čo bude ďalej: Novú výstavbu brzdia vysoké úroky, ale perspektíva ich ďalšieho vývoja sa zlepšuje. Európska centrálna banka by ich mohla prvýkrát znížiť už v prvom štvrťroku 2024.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie