Denník N

Dolinkovej štátny tajomník Štofko: Nemyslím si, že všetko má byť robené tak, ako to vláda robí

Michal Štofko. Foto -Denník N/Vladimír Šimíček
Michal Štofko. Foto -Denník N/Vladimír Šimíček

Marek Brezničan je pani ministerke podľa všetkého človek veľmi blízky, to vidíme všetci zvnútra alebo zvonka, hovorí nový štátny tajomník Michal Štofko o poradcovi ministerky Zuzany Dolinkovej, ktorý bol obvinený v kauze CT.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Michal Štofko prišiel do vlády z postu prezidenta Asociácie zdravotných poisťovní, na ministerstve zdravotníctva pôsobil už za tretej vlády Smeru, pracoval na viacerých manažérskych pozíciách v zdravotníctve.

Aj opozičný poslanec a expert SaS na zdravotníctvo Tomáš Szalay o ňom hovorí, že môže posunúť zdravotníctvo dobrým smerom.

Štátny tajomník na ministerstve zdravotníctva Michal Štofko v rozhovore hovorí:

  • ako vníma kroky vlády na zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry;
  • že zvýšenie zdravotných odvodov pre firmy a živnostníkov nie je najšťastnejšie riešenie;
  • čo Robert Fico hovoril o podpore reformy optimalizácie siete nemocníc;
  • ale aj to, či má silnejšie kompetencie ako ministerkin osobný poradca Marek Brezničan, ktorý bol obvinený v kauze CT.

Po troch rokoch ste sa vrátili na ministerstvo zdravotníctva, ako sa zmenilo?

Vracal som sa do inej kancelárie, takže vzťahy medzi zamestnancami vnímať neviem. Keď som tu bol naposledy, bol som súčasťou skvelého tímu. Dnes som súčasťou skvelého tímu tiež, ale v úplne inej pozícii. Ťažko sa to porovnáva.

Ponuku na štátneho tajomníka ste dostali od ministerky Zuzany Dolinkovej (Hlas)?

Áno.

Nejaký čas ste o tom uvažovali, čo nakoniec rozhodlo, že ste to prijali?

Dlho som bol nastavený, že to nevezmem. Pravda je, že po mojej prvej skúsenosti so štátnou správou som nemal veľmi chuť sa do nej vracať. Aj napriek tomu, že to boli skvelé roky a pomerne veľa vecí sa nám podarilo. Pracoval som v Asociácii pre zdravotné poisťovne aj vo firme s Martinom Smatanom (zdravotnícky analytik, ktorý v minulosti šéfoval Inštitútu zdravotnej politiky a donedávna Dozornej rade VšZP, pozn. red.), ale mal som niekoľko rozhovorov s pani ministerkou a mal som pocit, že budem môcť pracovať na niektorých projektoch, čo ma presvedčilo. Hovoril som si, že ak to neprijmem, tak by som nemohol doma z gauča frflať, ako sa veci dejú.

Dali ste si podmienky, za akých nastúpite?

Mal som niekoľko požiadaviek, niektoré by som si nechal pre seba, lebo boli súkromné. Okrem toho som mal požiadavky na to, čo bude v programovom vyhlásení vlády alebo na projekty, ktorým by som sa chcel venovať. Až keď som videl, že pani ministerka je pripravená sa nejakým spôsobom angažovať vo veciach, ktoré sú podľa mňa potrebné, tak som to prijal.

Skúsite konkrétny príklad?

Chcel som, aby sme sa venovali rozpočtovej rade, ministerstvo financií má podobnú radu, ktorá slúži na makroprognózy. Pomohla by k tomu, aby sme vedeli dobre nastaviť rozpočet zdravotníctva. Aj z pozície Asociácie zdravotných poisťovní som často narážal na problémy s dofinancovaním, nastavením rozpočtu a prístupom k dátam. Druhá vec, ktorej som sa nevyhnutne chcel venovať, je ambulantný sektor. Konkrétne som chcel, aby sa čo najskôr pokračovalo na katalógu zdravotných výkonov. A aj na koncepcii všeobecnej ambulantnej starostlivosti. A veľmi som chcel v programovom vyhlásení, aby sa pokračovalo v optimalizácii siete nemocníc.

Myslíte vznik rozpočtovej rady priamo na ministerstve zdravotníctva, ktorá by pracovala na príprave rozpočtu?

Áno. Nechceme novú inštitúciu; chcel som, aby vzniklo niečo, čo by posilnilo spoluprácu ministerstva zdravotníctva a financií, poisťovní a poskytovateľov, aby sme vedeli flexibilne povedať, koľko peňazí je potrebných v zdravotníctve. Téma rozpočtu je na ministerstve veľmi dôležitá a musí sa k tomu tak pristupovať.

Ako sa cítite ako súčasť vlády, ktorá ruší Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorá chce, aby vyšetrovatelia NAKA okolo Jána Čurillu prišli spätne o status chránených oznamovateľov?

Reflektujem to. Mám šťastie, že pani ministerka

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ficova vláda

Rozhovory

Zdravotníctvo

Zuzana Dolinková

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie