Denník N

Navštívili sme najdôležitejšiu európsku firmu, o ktorej ste nikdy nepočuli. ASML je kľúčová pre výrobu čipov

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Kampus ASML vo Veldhovene v Holandsku. Foto N – Tomáš Hrivňák

V nenápadnej budove v holandskom mestečku Veldhoven sa nachádza kľúč k svetovej dominancii Západu vo výrobe čipov.

Vo vnútri sa pohybujú zamestnanci v ochrannom odeve ako tím chirurgov, aby nekontaminovali to, na čom pracujú. Inžinieri, ktorí zostavujú kľúčové nástroje na výrobu čipov, sa pohybujú zľahka, akoby si neuvedomovali, že tvoria srdce digitálnej ekonomiky. Takto vyzerá scéna vo výrobnej miestnosti jednej z najdôležitejších spoločností na svete, ASML.

„Všetky procesory smartfónov Apple a Samsung sa dnes čiastočne vyrábajú strojmi z ASML,“ vysvetľuje hovorca holandskej technologickej spoločnosti a pritom vyberá z batohu rozpitvaný iPhone. „Toto je telefón môjho syna. Ale nebojte sa, už dostal nový.“

Technológia tejto spoločnosti je taká tajná, že sme v areáli jej kampusu nesmeli fotografovať takmer nič a hovorca sa rozhodol, že chce ostať v anonymite.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Čína a Taiwan

Európska únia

Firmy

Technológie

Výroba čipov

Ekonomika, Svet

Teraz najčítanejšie