Denník N

Každé šieste dieťa žije v chudobe, to je skutočný problém, hovorí šéfka Oranžovej obálky (+ podcast)

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Viac ako dôchodcovia sú ohrozené neúplné rodiny s deťmi. Ohrození sú aj dôchodcovia, ale tí, ktorí žijú sami, hovorí Daniela Danková, šéfka tímu výskumníkov Oranžovej obálky, čo je platforma na riadenie osobných financií.

Vláda sa však rozhodla pomôcť všetkým dôchodcom. V budúcom roku dostanú vyšší 13. dôchodok a zachová sa rodičovský dôchodok. Výpadok príjmov Sociálnej poisťovne vykryje tým, že zníži príspevok do druhého piliera. „Je to na úkor mladých sporiteľov,“ hovorí.

V rozhovore ďalej vraví:

  • čo znamená zníženie odvodu do druhého piliera pre budúce dôchodky sporiteľov;
  • z čoho je zložený dôchodok Švajčiara;
  • ktoré opatrenia vlády na zníženie deficitu rozpočtu považuje za rozumné a ktoré nie.

Vláda pred týždňom schválila balík 18 konsolidačných opatrení. Je zameraný na zvyšovanie príjmov rozpočtu. Sú tam vyššie dane, zdravotné odvody aj poplatky. Ako sa vám pozdáva?

Konsolidácia v ľudskej reči znamená, že si upraceme svoje výdavky tak, aby sme sa zmestili do vlastných príjmov. Ideálne je, keď si dokážeme zvýšiť vlastný príjem. Z pohľadu jednotlivca je to príjemná konsolidácia. Keď to urobí štát, znamená to, že zníži príjem nám všetkým. Štát takúto konsolidáciu nemôže realizovať dlhodobo. Je zameraná na zvyšovanie príjmov, nie na znižovanie výdavkov, respektíve na ich zefektívnenie.

Čo hovoríte na samotné opatrenia?

Pozitívne môžeme vnímať zvýšenie daní na tvrdý alkohol alebo na tabakové výrobky. Sú to negatívne externality, ktoré spôsobujú ďalšie výdavky hlavne v zdravotníctve. Opatrenia ako zdaňovanie bánk, zvyšovanie zdravotných odvodov alebo pokračovanie energopomoci môžu byť veľmi otázne. Napríklad banky budú musieť pravdepodobne zvýšiť poplatky svojich produktov, pretože akcionári už počítajú s nejakým výnosom a potrebujeme, aby banky boli v nejakom zisku, aby vedeli poskytovať svoje produkty.

Zároveň vláda schválila balíček pomoci s hypotékami. Tým ako keby dávala bankám signál, kde môžu dobehnúť zisk, čiže znovu môžu rásť úrokové sadzby. Trochu to narúša aj súťaž na trhu.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Dôchodky a dôchodkový vek

eNkonomika podcast

  • Podcast eNkonomika pripravuje Denník E, prístupný je exkluzívne v predplatiteľskej aplikácii a na webe Denníka N
  • Zapnite si odber témy Enkonomika, emailom a notifikáciou na mobil budete dostávať informácie o nových vydaniach
  • Vyskúšajte aj ďalšie podcasty denníka N

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie