Denník N

Ekonomický newsfilter: Prvý trest za bezuzdné míňanie už prišiel

Karikatúra - Shooty
Karikatúra – Shooty

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

stalo sa, na čo analytici upozorňujú už mesiace. Míňanie populistických politikov, ktorí si kupujú priazeň voličov, aby sa zabetónovali pri moci, nemôže zostať bez následkov.

V piatok neskoro večer ratingová agentúra Fitch ako prvá z takzvanej veľkej trojky zhoršila Slovensku rating o jeden stupeň na A-.

Vládna koalícia doteraz varovania nebrala vážne. Napríklad v piatok parlament zrýchlene schválil pomoc ľuďom s hypotékou za rok 2023, v daňovom priznaní si budú môcť uplatniť daňový bonus do 150 eur mesačne. O pomoci s hypotékami na ďalšie roky bude parlament hlasovať zrejme tento týždeň.

Zároveň sa začnú rokovania o rozpočte, už dnes ho budú posudzovať sociálni partneri v tripartite. Ministerstvo financií naplánovalo budúcoročný deficit vo výške 5,97 percenta HDP, kým v tomto roku ho odhaduje na 6,5 percenta.

Nominálny deficit navrhuje na rok 2024 znížiť o pol percentného bodu, no predpokladá, že sa ocitne pod väčším európskym dohľadom, takže v  roku 2025 sa bude musieť dostať na 5 percent a o rok neskôr na 4 percentá.

Pondelkový Ekonomický newsfilter má 1380 slov, na prečítanie potrebujete 5 a pol minúty. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Agentúra Fitch nám ako prvá znížila rating

Prvá z troch veľkých ratingových agentúr Slovensku znížila rating. Fitch nám zhoršila hodnotenie z pôvodného stupňa A s negatívnym výhľadom na A- so stabilným výhľadom, čo sme mali naposledy v roku 2004.

Známka A- je na škále agentúry siedma v poradí, tri stupne od hranice, kde sa končí takzvané investičné pásmo.

Na porovnanie

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie