Denník N

Dolu svahom – Slovensku spadol rating a bude padať aj ďalej

Ilustračné foto - fitchratings.com
Ilustračné foto – fitchratings.com

Správa agentúry Fitch nie je voči Slovensku nepriateľská ani zaujatá.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je ekonóm, Prognostický ústav SAV

Agentúra Fitch znížila rating Slovenskej republiky o jeden stupeň na A-. Ako bezprostrednú príčinu uviedla „nejasnú konsolidačnú stratégiu vlády“, „výrazný nárast sociálnych výdavkov“ (rozumej dôchodkový flám) a „očakávaný rast deficitu verejných financií“. Zníženie ratingu znamená, že Slovensko bude platiť zo svojho nového dlhu vyššie úroky ako doteraz. Obsluha dlhu pohltí miliardy eur, ktoré sme mohli použiť na rozvoj školstva a zdravotníctva.

Dá sa s tým niečo rýchlo robiť? Do konca roka zostáva pár dní. Treba rýchlo prijať rozpočet verejných financií – taký, aký je. Môžeme však tento vývoj zvrátiť, ak by napríklad vláda prijala dôveryhodný konsolidačný plán o rok? Žiaľ, nie je to také jednoduché.

Správa agentúry Fitch hovorí aj o horších veciach, ako sú nezvládnuteľné výdavky na dôchodky a energetické dotácie. Agentúra sa explicitne (a správne) zmieňuje o závislosti slovenskej ekonomiky od automobilového priemyslu a hlavne o veľmi nízkej produktivite práce. Je tretia najnižšia v Európskej únii a v posledných rokoch stále klesá. Prečo je to dôležité? Čím je nižšia produktivita práce, tým menšie zdroje môže krajina venovať na sociálne výdavky a na splácanie dlhov.

Mimochodom, krach Grécka nebol spôsobený iba rozhadzovaním peňazí na dôchodky a iné sociálne výhody. Najväčším problémom gréckej ekonomiky bola nízka produktivita práce. Krajina jednoducho nebola schopná vyprodukovať dosť zdrojov na obsluhu svojho sociálneho systému.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Rozpočet a dlh

Ekonomika, Komentáre

Teraz najčítanejšie