Denník N

Čínsky online predajca Temu pred Vianocami zahltil internet. Dávajte si naň pozor, varujú bezpečnostní experti

Ilustračné foto - Adobe Stock
Ilustračné foto – Adobe Stock

Čínsky internetový predajca Temu má v ponuke všetko, lacno a neštíti sa agresívnej reklamy. V predvianočnom období valcuje konkurenciu a vyvoláva otázky o internetovej bezpečnosti.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ak ste sa tohtoročné vianočné nákupy rozhodli vybaviť online, určite vám neuniklo, že medzi kráľmi e-shopov, ako sú Aliexpress, Shein či Alza, je nový princ. Volá sa Temu. Ponúka všetko možné a za také nízke ceny, že sa môže zdať, že ide iba o chybu. Smart hodinky, mixér či tenisky v jeho ponuke stoja niekedy menej ako desať eur.

Pri vyhľadávaní na Googli sa Temu s prehľadom zobrazuje na prvých priečkach. Keď sme si chceli napríklad v nedeľu 10. decembra pozrieť ponuku robotických vysávačov, vyhľadávač takmer neponúkol inú alternatívu. V momente, keď sa človek dostane na stránku e-shopu Temu, predajca robí všetko pre to, aby si ho udržal.

„Vianočné zľavy“ ponúka až do výšky 90 percent. Využíva aj iné osvedčené psychologické triky, mnohé z nich „odkukal“ od západných e-shopov. Ide napríklad o časomieru, ktorá odrátava čas do skončenia cenovej akcie, alebo virtuálne koleso šťastia, v ktorom človek môže získať zľavu na ďalší nákup. Kupujúci takisto dostávajú kredit na nákup za odporúčanie Temu ďalším ľuďom.

Keď sme si chceli pozrieť ponuku robotických vysávačov, vyhľadávač takmer neponúkol inú alternatívu než Temu.

Kto je za e-shopom Temu

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Čína a Taiwan

Hekeri a kyberbezpečnosť

Obchod

Technológie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie