Denník N

Graf dňa: Zhoda na rozpočte nepomohla. Nemeckí experti aj tak očakávajú ďalšiu recesiu

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Pokles nemeckej ekonomiky bude pokračovať aj v budúcom roku, odhadol inštitút IW. Dôvodom sú problémy priemyslu, ktorý sa stále nevyrovnal s vysokými cenami energií. 
  • Spomalenie najväčšej európskej ekonomiky pocíti aj Slovensko, no naše hospodárstvo sa medziročne nezmenší.

Nemecko sa bude na budúci rok ďalej trápiť s recesiou. Zostane tak jedinou z veľkých ekonomík, ktorá v roku 2024 neporastie, odhaduje nemecký inštitút IW. Analytici sa predpovede držia aj po tom, ako sa vláda Olafa Scholza dohodla na rozpočte.

Nemecká ekonomika sa zmenšovala dva roky za sebou naposledy pred dvadsiatimi rokmi. Podľa inštitútu IW túto neslávnu sériu zopakuje, keď sa v budúcom roku HDP prepadne o pol percenta. Predpoveď, ktorú inštitút zverejnil v stredu ráno, je posledná a najkrutejšia v rade pesimistických analýz. Predpoklad o recesii nedávno zverejnila aj Deutsche Bank. Európska komisia, Medzinárodný menový fond (IMF) či OECD zase očakávajú iba mierny rast, ukazuje graf dňa z údajov expertných inštitúcií

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Automobilový priemysel

Graf dňa

Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

Nemecká ekonomika

Olaf Scholz

Ekonomika

Teraz najčítanejšie