Denník N

Bývalá vicepremiérka Vašáková: Hrozba, že nám Brusel stopne peniaze, je reálna

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Európskej komisii neunikne, že rozpočet nemá výdavkové limity, a problém môžeme mať aj pre novelu trestného zákona, vraví bývalá vicepremiérka úradníckej vlády Lívia Vašáková.

Predpokladá, že Európska komisia bude po skúsenostiach s Maďarskom a Poľskom postupovať voči Slovensku rýchlejšie, aby niektoré tendencie stopla ešte v zárodku.

V rozhovore ešte vraví:

  • o dôvodoch, prečo už nepracuje na úrade vlády;
  • aké sú ďalšie riziká, pre ktoré môžeme prísť o peniaze z plánu obnovy – či sú to napríklad aj zmeny v dôchodkoch;
  • že žiadosť o štvrtú platbu, ktorú Slovensko poslalo do Bruselu, je zásluhou najmä predchádzajúcich vlád od roku 2020 a nie tej súčasnej.

Keď ste po voľbách skončili na poste vicepremiérky v úradníckej vláde, stali ste sa opäť generálnou riaditeľkou sekcie plánu obnovy. Na úrade vlády už nepracujete. Čo sa presne stalo?

Od 1. decembra už nepracujem pre plán obnovy. Bola som odvolaná z postu generálnej riaditeľky a následne som z úradu vlády odišla.

Poznáte dôvod odvolania?

Nepoznám.

Nový vicepremiér Peter Kmec vám k tomu niečo povedal? Bavili ste sa s ním o tom? 

Nie, pán Kmec o tom so mnou nekomunikoval.

Pracovne ste sa spolu stretávali?

S pánom Kmecom som sa stretla pracovne hlavne pri odovzdávaní agendy. Potom bolo ešte jedno stretnutie so všetkými zamestnancami sekcie plánu obnovy. Potom som sa s ním už nestretla.

Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré najrýchlejšie čerpajú peniaze z plánu obnovy. V piatok sme poslali žiadosť o štvrtú platbu vo výške takmer miliardy eur. Čiže asi nemôže byť dôvod, že nevieme splniť míľniky. Čo môže byť potom dôvod vášho odvolania? 

To asi nie je úplne

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ficova vláda

Plán obnovy EÚ

Rozhovory

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie