Denník N

Panel expertov: Je to krátkozraký rozpočet. Miliardu dajú na pomoc s energiami, hoci železniciam chýba na údržbu

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Navrhovaný rozpočet neprinesie zásadné ozdravenie verejných financií. Veľká časť príjmov zo zvyšovania daní a odvodov sa minie na nové výdavky – najmä na dôchodky, dotovanie hypoték a energií.

Vláda dokonca ešte stihla zdvihnúť tohtoročný rozpočtový deficit, keď schválila vianočné dôchodky. Budúcoročný má dosiahnuť 6 percent HDP, čo bude jeden z najvyšších, ak nie najvyšší deficit v Európskej únii.

Viacerí z oslovených expertov sa zhodli, že by nebolo prekvapením, ak nám po agentúre Fitch zhoršia rating aj ďalšie agentúry. „Navrhovaný rozpočet je hazardom s budúcnosťou Slovenska,“ povedal profesor ekonómie Martin Kahanec.

Aktuálna otázka v Paneli expertov Denníka E znela:

Aké dôsledky bude mať podľa vás rozpočet s takýmto deficitom?

Odpovedali: Libor Melioris, Ivan Mikloš, Mária Valachyová, Vladimír Baláž, Martin Kahanec, Radovan Ďurana, Maroš Ovčarik.

Najprv stručný výber z odpovedí:

Nezmyselných a ekonomicky škodlivých opatrení je vo vládnom návrhu väčšina, v tomto rebríčku podľa môjho názoru vedie dotovanie cien plynu a dotovanie hypotekárnych úverov pre veľkú väčšinu domácností. (Ivan Mikloš)

Štrukturálne vykazuje rozpočet porovnateľné chyby ako jeho predchodcovia. Je krátkozraký. Jeden príklad za všetky: v rozpočte sa našla miliarda a dvesto miliónov na dotovanie cien elektriny a plynu, vďaka čomu nestúpnu faktúry za vykurovanie bazénov a rozmrazovanie chodníkov v neorokokových vilách. (Libor Melioris)

Očakávali sme, že vláda aspoň

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ficova vláda

Ladislav Kamenický

Panel expertov

Rozpočet a dlh

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie