Denník N

Firemný newsfilter: 25 najdôležitejších úspechov a zlyhaní vlaňajška

Nová Ficova vláda získala prvú čínsku baterkáreň a prichádza aj poľský diskontér Biedronka, no skrachoval AeroMobil a problémy má skoro celý internetový predaj. Foto - Úrad vlády SR, Biedronka, Denník E a Facebook
Nová Ficova vláda získala prvú čínsku baterkáreň a prichádza aj poľský diskontér Biedronka, no skrachoval AeroMobil a problémy má skoro celý internetový predaj. Foto – Úrad vlády SR, Biedronka, Denník E a Facebook

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Za celý rok 2023 vyberáme 25 udalostí, ktoré boli najväčšími úspechmi či príležitosťami, no aj pádmi a zlyhaniami slovenských firiem.

Ukončený rok zďaleka nebol len o prekonávaní pokračujúcich kríz. Slovensko získalo aj prekvapivo veľa veľkých investícii a revolúciu na trhu s potravinami zasa môže po Lidli zopakovať nová posila z Poľska. Padol však aj AeroMobil a na hranu prežitia sa dostal donedávna rýchlo rastúci internetový predaj. Mimoriadny firemný newsfilter pripravil Ivan Haluza.

Najskôr najväčšie úspechy a príležitosti:

1. Nový pilier domáceho priemyslu sa rozrastá, na tepelné čerpadlá budeme mať sedem fabrík

Žiadny priemyselný segment sa na Slovensku za posledné roky nerozvinul tak ako výroba tepelných čerpadiel. Tie znásobujú prínosy ekologickej energie a znižujú závislosť od dovozu plynu. Vlani pribudli štyri takéto investície. Zároveň sa však ukázalo, že tento biznis opätovné zlacnenie plynu ohrozuje, vlani sa predtým mimoriadne vysoký záujem o tepelné čerpadlá v Európe utlmil.

Tepelné čerpadlo firmy Vaillant. Foto – Vaillant

Nové projekty roku 2023:

  • V Prešove postaví fabriku pre 500 zamestnancov americký koncern Rheem Global Water, ktorý s ročnými tržbami 6 miliárd dolárov patrí k najväčším svetovým výrobcom technológií na vykurovanie, chladenie a ohrev vody. Do mesta prichádza vyrábať zásobníky vody do tepelných čerpadiel, kotlov a solárnych systémov. Prešovskú investíciu Američania uskutočnia prostredníctvom holandskej dcéry DeJong.
  • Vo Vranove nad Topľou bude čerpadlá vyrábať so 750 zamestnancami holandský BDR Thermea.
  • Nádrže do tepelných čerpadiel bude v Rimavskej Sobote produkovať nemecký Winkelmann, preinvestuje 100 miliónov eur a zamestná 450 ľudí.
  • Vlani svoje plány rozšíril aj nemecký Vaillant. Po prvom závode na tepelné čerpadlá v Senici vybuduje ďalší v Palárikove za 130 miliónov eur pre 850 ľudí.

Nový pilier

  • Už skôr oznámili investície do tepelných čerpadiel v Poprade ďalšia nemecká firma Stiebel Eltron a v oravskom Istebnom lichtenštajnský Hoval.
  • Celá šestica firiem preinvestuje v perspektívnom odvetví zhruba 650 miliónov eur a vytvorí 4 500 nových pracovných miest.

2. Z demokratického Západu sme baterkáreň nezískali, musíme sa tešiť z čínskej

Predchádzajúce vlády ponúkali pripravovaný priemyselný park v Šuranoch nemeckému Volkswagenu. Ten však s umiestnením miliardovej fabriky na batérie dlho váha, a tak v meste napokon

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Agro

Automobilový priemysel

Firemný newsfilter

Nové informácie o slovenských podnikoch sumarizuje každý piatok skúsený firemný reportér Ivan Haluza.

Firmy

Priemysel

Reality

Rok 2023

Ekonomika

Teraz najčítanejšie