Denník N

Tento rok naposledy? Hlučné delobuchy sa predávajú pred Silvestrom poslednýkrát

Ilustračné foto - Jumpstory.com
Ilustračné foto – Jumpstory.com

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Nadchádzajúci Silvester je posledný, pred ktorým sa na Slovensku môže predávať hlučná zábavná pyrotechnika.
  • Od 2. januára 2024 začínajú platiť nové pravidlá, ktoré predaj hlučných delobuchov, pirátov a rakiet osobám bez povolenia zakazujú.
  • Z krajských miest organizuje vlastný ohňostroj iba Banská Bystrica, viaceré mestá uprednostňujú tento rok svetelné šou.

V Žiline ani tento rok polnočný ohňostroj neorganizujú. Rozhodli sa namiesto toho pre modernú svetelnú šou- takzvaný mapping – na fasáde zrekonštruovaného Kostola Obrátenia sv. Pavla. Je to síce drahšie, no škodí to menej ľuďom aj zvieratám.

Tlak na obmedzenie hlučných ohňostrojov na Slovensku narastá v posledných rokoch. Môžu za to nové zistenia o účinkoch ohňostrojov na ľudské zdravie, podrobnejší monitoring kvality ovzdušia, nové pozorovania z radarov aj fotografie a videá, ktoré ukazujú uhynuté zvieratá, najmä vtáky, po silvestrovských oslavách.

Uhynuté vtáky v Ríme po vítaní roka 2021. Podľa Medzinárodnej organizácie na ochranu zvierat (OIPA) boli najpravdepodobnejšou príčinou delobuchy a rakety zo silvestrovských osláv. Foto – OIPA, Diego Fenicchia

Záchranári tiež každoročne ošetrujú stovky ľudí pre zranenia spôsobené pyrotechnikou. Pred rokom napríklad pomáhali aj deväťročnému chlapcovi, ktorému pri zapaľovaní vybuchla pyrotechnika v rukách a spôsobila mu popáleninu na tvári.

Po posledných silvestrovských oslavách odštartovala na Slovensku petícia za obmedzenie predaja zábavnej pyrotechniky. Jej iniciátori už po mesiaci avizovali, že pod ňu vyzbierali niekoľko desiatok tisíc podpisov, čo bolo na pomery slovenských petícií vysoké číslo.

Následne v lete predložili do parlamentu poslanci Sme rodina zákon, ktorým sa obmedzuje predaj zábavnej pyrotechniky od januára budúceho roka.

Slovensko sa tak pridá ku krajinám, ako je Írsko, ktoré dovoľuje iba voľný predaj pyrotechniky kategórie F1, kam patria prskavky a podobne. Pri vyšších kategóriách je na kúpu nutné oprávnenie.

Ako sa oslavuje tento rok a čo sa mení od budúceho roka

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Bratislava

Obchod

Ochrana prírody

Príroda

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie