Denník N

Microsoft si kúpou nášho startupu skrátil cestu na nový trh, hovorí podnikateľ Hlaváč

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Rastislavovi Hlaváčovi stačilo päť rokov na to, aby vybudoval poprednú softvérovú firmu, ktorú úspešne predal technologickému gigantu Microsoft.

Startup Minit zakladal s ambíciou zlepšovať fungovanie firiem prostredníctvom analýzy dát.

Od zahraničných investorov na to získal 10 miliónov eur, ktorým sa to zrejme vyplatilo, keďže koncom marca 2022 Minit kúpila jedna z najväčších firiem vôbec.

Kúpnu cenu síce nezverejnili, ale účtovný majetok Minitu sa vtedy zväčšil o zhruba 130 miliónov eur, čo naznačuje, že na slovenské pomery išlo o mimoriadne veľký obchod.

V rovnakom roku získal Hlaváč ocenenie Krištáľové krídlo v kategórii Inovácie a startupy.

V rozhovore s ním sa dozviete: 

  • prečo sa rozhodol podnikať so softvérom na analýzu chýb v procesoch;
  • za akých okolností predal Minit Microsoftu;
  • aké je byť po rokoch riadenia firmy zrazu zamestnancom korporátu;
  • či sa tím Minitu bude sťahovať zo Slovenska.
Rastislav Hlaváč. Zdroj – archív R. H.

Ako ste sa dostali k podnikaniu, aké boli vaše začiatky? 

Na vysokej škole som študoval softvérové inžinierstvo a bavili ma počítače a programovanie. Takisto ma náramne bavilo niečo vytvárať. Vo štvrtom ročníku sme s otcom založili prvú firmu. Rozhodli sme sa, že sa zameriame na technológie pre firmy. Chcel som podnikať v sektore trhu, ktorý ešte nebol príliš rozvinutý, a chcel som vytvoriť niečo, čo urobí veľký rozdiel.

Pustili sme sa do spracovania a vyťahovania údajov z textových dokumentov. Na Slovensku sme v tom boli pionieri a postupne sme sa stali jednými z najlepších konzultantov v oblasti zavádzania tejto technológie do firiem – zatiaľ sme nemali vlastný produkt.

Neskôr sme mali napríklad v slovenských bankách monopol a expandovali sme na okolité trhy. Postupne sme mali dosť skúseností, aby sme vyvinuli aj vlastný produkt. Dokumenty sa však postupne digitalizovali a nastupoval InternetBanking, ktorý poslal papierové platobné príkazy do úzadia. Rozmýšľal som, čo bude ďalší krok v mojom podnikaní

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firmy

Startupy

Technológie

Umelá inteligencia

Ekonomika

Teraz najčítanejšie