Denník N

Indexové a akciové fondy v II. pilieri mali vlani dvojciferné výnosy, jeden dlhopisový fond bol v strate

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Najviac v druhom pilieri zarábali v minulom roku indexové dôchodkové fondy. Väčšina zarobila okolo 18 percent.
  • Stratu vlani dosiahol len dôchodkový dlhopisový fond spoločnosti Uniqa.

Dôchodkovým fondom v druhom pilieri zameraným na akcie sa vlani po debakli v roku 2022 darilo. Najviac zarobili indexové fondy, ktoré kopírujú vývoj akciových indexov zameraných najmä na rozvinuté trhy. Ich ročný výnos sa pohyboval od 16,4 do 19,5 percenta.

Indexové fondy dôchodkových spoločností VÚB Generali, NN a Allianzu sa za rok zhodnotili o viac ako 18 percent, indexový fond Uniqa o 17,5 percenta a Kooperativy o 16,4 percenta. Na porovnanie priemerná inflácia dosiahla necelých 11 percent.

Čo to znamená pre budúci dôchodok, zistí sporiteľ z dôchodkového výpisu, ktorý mu zašle v najbližších dňoch správca jeho penzijných úspor. Sporenie v indexových fondoch radí aj štát v predvolenej sporiacej stratégii. Dôchodkové spoločnosti tam začali vlani v júli presúvať úspory sporiteľov, čo bolo dôsledkom reformy Hegerovej vlády. Naopak, vláda Roberta Fica od tohto roka znížila príspevok do druhého piliera z 5,5 na 4 percentá z vymeriavacieho základu.

„Určite môžeme výnosy indexových fondov v roku 2023 označiť za dostatočné,“ hovorí prodekan Ekonomickej fakulty UMB v Banskej Bystrici Michal Mešťan. Vraví, že výkonnosť indexových fondov je na úrovni

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Dôchodky a dôchodkový vek

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie