Denník N

Ukrajinci prehovorili o najhoršom kyberútoku v čase vojny. Infraštruktúru mobilného operátora zničili na 40 percent

Vojaci výpadkom Kyivstaru zásadne ovplyvnení neboli. Používajú Starlink. Foto N - Tomáš Benedikovič
Vojaci výpadkom Kyivstaru zásadne ovplyvnení neboli. Používajú Starlink. Foto N – Tomáš Benedikovič

Za útokom na Kyivstar je údajne hekerská skupina ruskej vojenskej rozviedky Sandworm.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Predstavte si, že by ruskí hekeri napadli sieť najväčšieho slovenského mobilného operátora. Odstavili by jeho mobilné a internetové služby na niekoľko dní. Zároveň by získali osobné údaje jeho klientov vrátane ich pohybu či obsahu esemesiek.

To všetko sa zrejme podarilo ruskej hekerskej skupine Sandworm na Ukrajine, kde zaútočila na mobilného operátora Kyivstar.

V polovici decembra sa jeho zákazníci niekoľko dní nemohli nikomu dovolať ani dostať na internet. Úplná obnova systému trvala až týždeň a pomáhalo pri nej tisíc ľudí.

Ako zo sci-fi filmu

Chvíľu to vyzeralo ako z apokalyptického filmu, kde sa nedá nikomu dovolať, ak ste sa ocitli mimo domácej wifi siete. Predplatené simky konkurenčných operátorov, ktoré sa bežne dajú kúpiť na benzínových staniciach, boli vypredané.

Po útoku na elektrickú sieť v roku 2015 išlo o ďalší veľký kyberútok na kritickú infraštruktúru a od začiatku ruskej invázie 24. februára 2022 zároveň o najvážnejší hekerský útok.

Jeho podrobnosti teraz opísal šéf oddelenia kybernetickej a informačnej bezpečnosti ukrajinskej tajnej služby SBU Ilľa Viťuk, podľa ktorého ide o vážne varovanie Európe. Ruskí hekeri

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Hekeri a kyberbezpečnosť

Vojna na Ukrajine

Ekonomika, Svet

Teraz najčítanejšie