Denník N

Firemný newsfilter: Hroziaca záplava umelých limonád, boj o pieninské kúpele a najväčšie nové bytové projekty

Pieninské kúpele Červený Kláštor Smerdžonka Foto - Pieniny Resort
Pieninské kúpele Červený Kláštor Smerdžonka Foto – Pieniny Resort

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Počet zamestnaných cudzincov na Slovensku po prvý raz prekročil hranicu 100-tisíc. V novembri ich tu po medziročnom náraste o 15 percent pracovalo už celkovo 101-tisíc a tvorili už štyri percentá tuzemskej pracovnej sily.

Cudzincov je pritom na slovenskom pracovnom trhu stále viac, pretože Slováci na obsadenie voľných miest nestačia. Firmy požadujú ďalšie zjednodušovanie ich prijímania a pracovať na tom chce aj súčasná vláda. To je o to potrebnejšie, že v závere minulého roka situáciu na pracovnom trhu sťažil firmám značný nárast počtu ľudí, ktorí požiadali o odchod do zvýhodneného predčasného dôchodku.

Výzvou je aj to, že aktivita veľkých investorov sa ďalej znižuje. Celosvetová hodnota fúzií a akvizícií vlani po prvý raz od roku 2013 klesla pod tri bilióny dolárov. Už predvlani klesla o 10 % a vlani až o 17 %. Naposledy sa pritom poklesy opakovali v čase finančnej krízy v rokoch 2008 a 2009.

Aktivita klesá hlavne v dôsledku vysokých úrokových sadzieb, geopolitického napätia aj regulačných prekážok. Najvýraznejší pokles vlani pritom vykázala práve Európa – až o 28 percent.

A napokon ministerka hospodárstva Denisa Saková podobne ako jej dvaja predchodcovia Peter Dovhun a Karel Hirman nemieni pokračovať v širšom rozvoji vodíka, ktorý pôvodne na čele ministerstva výrazne podporoval v rokoch 2020 až 2022 šéf SaS Richard Sulík.

Vodík podľa Sakovej síce môže mať v energetike veľkú budúcnosť, no ona sa v nasledujúcom období sústredí hlavne na dostavbu štvrtého bloku jadrovej elektrárne Mochovce a podporu jadrovej energetiky ako takej. Či Slovensko pôjde cestou výstavby ďalších veľkých jadrových zdrojov alebo malých modulárnych reaktorov, nie je podľa nej zatiaľ jasné.

Všetko dôležité z domácich firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.


1. Šéf Kofoly varuje, že zdanenie sladených nápojov spôsobí zmiznutie sirupov z trhu

Jedným z opatrení, ktoré v rámci domácich konsolidačných opatrení skloňuje súčasná vláda, no operovala ním aj predchádzajúca úradnícka, je aj zdanenie sladených nápojov novou spotrebnou daňou.

Jannis Samaras, majiteľ a šéf českého výrobcu nápojov Kofola, ktorý je veľmi silný aj na Slovensku, však upozorňuje na negatívny dosah tohto opatrenia nielen na firmy jeho brandže, ale aj na štátny rozpočet.

Pre Hospodárske noviny uviedol, že zdanenie vyvolá iba masívny prechod výrobcov limonád od cukru k umelým sladidlám a spôsobí aj úplné vymiznutie sirupov z trhu. Tak sa potom k očakávaným novým daňovým príjmom nedostane ani štát. Navyše nie každý konzument podľa neho chce produkty s umelými sladidlami.

Jannis Samaras Foto – archív Jannisa Samarasa

Nová daň je podľa neho aj diskriminačná, lebo postihuje iba výrobcov nápojov a nie aj iné sektory s vyššou spotrebou cukru, ako je výroba cukroviniek, sušienok či čokolád.

Ako by mohla vyzerať nová daň:

  • Ak by sa terajšia vláda riadila úradníckym kabinetom, tak liter sladeného nápoja s obsahom cukru od sedem gramov na 100 mililitrov by mohol byť zdanený 40 centami. A liter sirupu by sa zasa zdanil sumou 2,40 eura.
  • To sú také vysoké sumy, že ceny najlacnejších malinoviek a sirupov by to zdvihlo až na zhruba dvojnásobok.
  • Podľa prepočtov úradníckej vlády by takéto zdanenie sladkých nápojov štátu prinieslo 240 miliónov eur ročne.

A prečo to podľa Samarasa môže dopadnúť úplne inak: podnikateľ však hovorí, že príjmy štátu budú oveľa nižšie a úplne to pokazí trh s nápojmi. Jeho firma už s tým totiž má veľmi zlú priamu skúsenosť z Chorvátska, kde pôsobí tiež.

„Ak sa to zavedie, bude to koniec sirupovej kategórie,“ uviedol Samaras. „Zažili sme to už v Chorvátsku. Tam to už nie je sirup, ale nápojový koncentrát zložený z umelých sladidiel. Klasický sirup prakticky zmizol z trhu, lebo je nepredajný.“

Pritom práve sirupy podľa neho plnia funkciu ekonomicky lacnejšieho pitia. Zdanením sa to skončí.

Čo podnikateľ odkazuje vláde: Samaras sa sťažuje, že namiesto šetrenia na výdavkoch sa vláda snaží vybrať čo najviac od tých, čo fungujú. „Pravicová politika, ktorá by šla skôr po výdavkoch a tým by sa snažila ozdraviť verejné financie, už prakticky neexistuje takmer nikde v Európe. Bohužiaľ,“ povedal Samaras.


2. O pieninské kúpele Červený Kláštor Smerdžonka sa rozhádali spoluvlastníci

Na severe Slovenska prebieha boj o budúcnosť pieninských kúpeľov Červený Kláštor Smerdžonka. Ich prevádzkovateľ

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Developeri v Bratislave

Firemný newsfilter

Nové informácie o slovenských podnikoch sumarizuje každý piatok skúsený firemný reportér Ivan Haluza.

Firmy

Reality

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie