Denník N

Predražená mýtna zmluva so SkyTollom sa môže predĺžiť aj do budúceho roka

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Úradnícka vláda Ľudovíta Ódora odhadla, že mýtna zmluva so SkyTollom sa skončí do konca roka 2024.
  • Platilo to za predpokladu, že sa v lete 2023 objedná nový mýtny systém, čo sa však nestalo. Spolupráca so SkyTollom sa tak môže natiahnuť.
  • V súťaži o nový mýtny systém sa čaká na rozhodnutia Úradu pre verejné obstarávanie a súdu.

Predražená mýtna zmluva so spoločnosťou SkyToll sa zrejme natiahne aj do budúceho roka, hoci mala vypršať už predvlani. Národnej diaľničnej spoločnosti sa totiž stále nedarí vysúťažiť nové mýto. Síce už štyrikrát vybrala za víťaza sesterskú firmu SkyTollu, ale trikrát jej to zrušil Úrad pre verejné obstarávanie a aktuálne už rozhoduje aj o štvrtom pokuse. Keďže sa to takto naťahuje, hrozí, že štát bude platiť SkyTollu premrštené poplatky aj v budúcom roku. Ak by sa tender dokončil, biznis by zostal v tej istej skupine, ale pre štát by to malo byť lacnejšie.

Prečo je to dôležité:

  • SkyToll zmluvu získal za prvej vlády Roberta Fica s najvyššou cenou po tom, ako všetkých lacnejších konkurentov z tendra vylúčili.
  • Výsledok bol, že SkyToll inkasoval takmer každé druhé euro, ktoré kamionisti na mýtnom zaplatili.

Odchod SkyTollu zo slovenského mýta koncom roka 2024 odhadovala v lete 2023 úradnícka vláda Ľudovíta Ódora. Platilo to však za predpokladu, že sa hneď objedná nový mýtny systém, čo sa nestalo.


Hľadanie dodávateľa nového informačného systému pre elektronické mýto sa, naopak, ďalej komplikuje.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Diaľnice a cesty

Mýto

Ekonomika

Teraz najčítanejšie