Denník N

Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

Drevo po ťažbe Ilustračné foto – Soňa Mäkká
Drevo po ťažbe Ilustračné foto – Soňa Mäkká

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel.
  • Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu.
  • Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS.
  • Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Drevospracovateľom drevo začína chýbať a už o pár dní nebudú mať čo spracovávať.

Nepísané pravidlá v biznise so štátnym drevom sa po nástupe novej vlády Smeru a SNS menia k horšiemu. Denníku E sa na to posťažovali viacerí domáci spracovatelia dreva. Vyjadrili sa anonymne, lebo sa obávajú, že z pomsty sa k surovine od štátu už vôbec nedostanú.

Prekáža im hlavne to, že doteraz nemajú od Lesov SR nové zmluvy na tohtoročné dodávky dreva. Štátny podnik, ktorý obhospodaruje až polovicu lesov v krajine, tieto zmluvy bežne podpisuje už pred Vianocami. No teraz sa tak nestalo, drevárskym fabrikám už dochádzajú staršie zásoby dreva a hrozí, že sa zastavia.
Spracovatelia sa takisto obávajú, že za odkladmi podpisu zmlúv môžu byť presuny dreva, ktoré doteraz smerovalo k nim, na priekupníkov blízkych vláde, ktorí s drevom iba obchodujú a predražujú ho o svoju obchodnícku maržu.

Drevári takto uvažujú aj preto, že za vlád OĽaNO už síce priekupníci medzi odberateľmi Lesov SR nefigurovali, ale za minulých vlád Smeru a SNS mali silnú pozíciu. Práve vtedy výrazne zosilnela napríklad aj priekupnícka firma Taper bývalého politika Smeru a dnes už člena Hlasu Petra Žigu. Na vrchole siahali jej ročné tržby až k 40 miliónom eur a ročne zobchodovala až 400-tisíc kubíkov dreva, čo je zhruba dvadsatina celoslovenskej ťažby.

„Posledné roky sa obchod so štátnym drevom vylepšoval. Získavali ho len firmy, čo ho vedeli aj zmysluplne spracovať. Priekupníci boli odstrihnutí. Teraz to však začína znova smrdieť. Zmluvy nám meškajú pravdepodobne preto, že v pozadí sú nejaké firmy, čo asi čakajú na drevo,“ hovorí

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firmy

Lesy SR

Priemysel

Richard Takáč

Ekonomika

Teraz najčítanejšie