Denník N

VÚB znižuje úrok na hypotéky pod 1,5 percenta. Dá sa čakať, že zareagujú aj ďalšie banky

Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Banky vo svojich nových ponukách ukazujú, že úroky na hypotéky majú predsa len ešte kde klesnúť.

Keď bankári pred pol rokom odpovedali na otázku, či úroky na hypotéky pôjdu ešte dole, hovorili skôr, že už ani nie, ale vraveli, že nepôjdu ešte ani hore. Nové kampane však bánk ukazujú, že predsa len našli priestor na ešte nižšie úroky.

VÚB banka zníži od soboty úročenie hypoték na 1,49 percenta. Takýto úrok sľubuje každému, kto má úver na bývanie v inej banke a prenesie si ho do VÚB a zároveň si tam otvorí účet.

Zvýhodnený úrok platí iba pri jeho viazanosti na tri roky. Tomu, kto by si chcel sadzbu zaviazať na dlhší čas, napríklad na päť rokov, banka ponúkne vyšší úrok.

Ak si niekto berie novú hypotéku, úrok pod 1,5 percenta nemá istý. Banka klienta ohodnotí podľa svojich pravidiel a podľa toho mu určí sadzbu.

VÚB nie je prvou bankou s úrokom pod 1,5 percenta. Sadzbu 1,49 percenta ponúka klientom už nejaký čas UniCredit Bank, ale tiež ho viaže na zopár podmienok.

Klient si musí otvoriť v banke účet a poistiť si hypotéku. Poistenie je vo výške troch percent z výšky úveru, treba ho zaplatiť vopred a platí päť rokov.

Prečo to robia

Banky znižujú úroky najmä pre zmenu, ktorá začne platiť od 21. marca, a ktorej sa dosť bránili.   Poplatok za predčasné splatenie hypotéky mimo termínu, kedy sa končí viazanosť úroku, sa zníži z 5 percent na najviac 1 percento.

Ľuďom, čo majú hypotéku s vyšším úrokom, sa tak môže oplatiť ju refinancovať v inej banke.

Banky to dobre vedia, preto opäť upravujú svoje ponuky. „VÚB podľa môjho názoru prinúti aj ostatné banky prehodnotiť svoje akcie a zareagovať. Ja by som ešte chvíľu počkal,“ hovorí analytik finančných produktov Maroš Ovčarik zo spoločnosti FinančnýKompas.

Hypotéky tak podľa všetkého čaká ešte ďalšie obdobie zlacňovania. Akciové ponuky bánk ukazujú, že banky teraz zvýhodňujú najmä úroky viazané na tri roky.

Úročenie hypoték pod dvoma percentami majú aj ďalšie banky. Prima banka ponúka úrok 1,8 percenta pri 3-ročnej fixácii na nový, aj refinančný úver. Ak si tam klient otvorí aj účet, neplatí poplatok za poskytnutie úveru.

Sberbank má úrok od 1,89 percenta, podmienkou je, že ten, kto ho získa, bude mať v banke účet, ktorý bude aj aktívne využívať.

Slovenská sporiteľňa a ČSOB ponúkajú klientom úrok od 1,9 percenta. V prípade ČSOB to platí pri fixácii na tri roky, banka nespomína ďalšie podmienky. Slovenská sporiteľňa ponúka úrok od 1,9 percenta pri refinančnej hypotéke a viazanosti úroku na päť rokov. Podmienkou je, že klientovi bude chodiť na účet v sporiteľni jeho príjem a hypotéku si poistí.

Tatra banka ponúka akciový úrok od 1,95 percenta pri jeho viazanosti na tri roky. Klient si môže vybrať buď zvýhodnený úrok, alebo odpustenie prvej splátky.

Na čo si treba dať pozor

Refinancovať hypotéku nemusí byť pre každého výhodné. Ak niekomu zostáva do jej splatenia päť či sedem rokov, už sa mu to najmä pre poplatky nemusí oplatiť.

Banke totiž dovtedy posplácal takmer všetky úroky a väčšia časť mesačnej splátky ide na splatenie istiny. Platí, že pri hypotéke sa počas prvých rokoch jej splácania platia najmä úroky a istina sa znižuje iba pomaly.

VÚB o hypotéke s úrokom pod 1,5 percenta na tri roky hovorí, že je to hypotéka s príspevkom. To znamená, že kto ju do troch rokov predčasne splatí, doplatí aj spomínaný príspevok. Ale to platí aj pri ďalších bankách, ktoré hovoria o akciovom úroku.

Treba sa pýtať aj na poplatky. Banky väčšinou pri refinancovaní hypotéky odpúšťajú poplatok za poskytnutie úveru, ale nemusí to vždy a všade platiť.

Ďalšie poplatky sú spojené s novým znaleckým posudkom, zápisom do katastra a listom vlastníctva. Cena za znalecký posudok sa pri bytoch pohybuje od 100 do 150 eur, poplatok za kataster je 66 eur a za list vlastníctva sa platí 8 eur. Banky niektoré z týchto poplatkov najmä pri refinančných úveroch klientom neúčtujú.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

Ekonomika

Teraz najčítanejšie